'Golfün ekonomiye katkısı büyük olacak'

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, golf turizminin ekonomiye büyük yarar sağlayacağını belirterek, ”Türkiye, turizmde 20-30 euro bırakan turist ile uğraşacağına,10- 15 kat daha fazla para bırakan golf turistiyle ilgilensin” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya’da, açıklamalarda bulunan Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu, dünyada golfün kaliteli turistin rağbet ettiği bir turizm dalı olduğunu kaydederek, ”Zaten turizm gelirinden aslan payını alan ülkelere şöyle bir baktığınız zaman, golf turizminden elde etmiş oldukları gelirin, genel turizm geliri içindeki payının yüzde  10 ile yüzde  15 arasında olduğunu görüyoruz. Bu İspanya’da yüzde  12, Portekiz’de yüzde  11, Dubai’de bu rakam 15-20’lere ulaşıyor. Bu ne anlama geliyor¿ Normal bir turistin bıraktığı paranın 4-5 katını golf turizmi için gelen turistler bırakıyor. Bu durum bizim ülkemize geldiğimiz zaman biraz daha dramatik. Biz 20-30 euroluk fiyatlarla turizm politikası yürüten veya yürütmeye çalışan bir ülkeyiz. Türkiye’ye gelen bir golf turisti normal turistin 10-15 katı para bırakıyor.” diye konuştu.

Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Golf turizmi, kültür turizmiyle, kongre turizmiyle, termal turizmle direk bağlantılı. Yani bu tür amaçlar için seyahat eden insanlar mutlaka bir iki günlerini golf oynamaya ayırıyor. Ülkemizde turist profilinin değişmesini istiyorsak, yani 26 milyon 20 bin euroluk turist mi, yoksa 3 milyon 5 milyon 200-250 euroluk turist mi¿ Bunun kararını verecek olan bizleriz. Seçenekler önümüzde.”

Golf Federasyonu Başkanı Ağağolu, ekonomiye büyük girdiler sağlayan bu sektöre yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini belirterek, ”Belek’te yeni inşa edilen 4 golf sahası var. 100 yakın girişimcide tahsislerini alabilmek için uğarışıyor. Ülkenin turizmde önemli bölgeleri olan bu yerlerde, eğer bu yarışta biz de varız demek istiyorsak, golf sahalarını yapmamız gerek. Şu anda Yunanistan büyük bir atağa kalktı, yarın öbürgün bizim elimizden şuanda mevcut olan sayıyı aldığı zaman kimse şaşırmasın. Kimse neden diye sormasın bunun nedeni gayet açık. ” diye konuştu.

Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu, Turizm Bakanlığı’ndan büyük destek gördüklerini kaydederek, ”Golf Federasyonu’nun buradaki görev ve sorumluluğu sınırlı. Bizim amacımız golf sahası yapılacak bölgeleri belirlemek, bunun artılarını Turizm Bakanlığı, diğer ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşmak, en azından komuoyunu bu konuda bilinçlendirmektir. Bizim başlattığımız 4 senede 100 golf sahası projesine en büyük destek, göreve geldiğinin ikinci gününden itibaren Turizm Bakanı sayın Atilla Koç’tan geldi. Bu konuda oldukça ısrarlı, heyecanlı ve arzulu. Şuanda bakanlıkta tahsisi hazırlanan golf sahası sayısı 86. Yani hükümetten bu konuda tam destek var diyebiliriz. ” şeklinde konuştu.

Başkan Ağağolu, golf sahaları için ’ağaç katliami yapılıyor’ şeklindeki değerlendirmeler için ise şöyle konuştu:”Bunların hiçbirisi bilinçli değil maalesef. Ortaya koymuş oldukları argümanların gerçekle bağdaşır tarafı yok. Sorgun’da 200 bin ağaç kesileceği yolunda bir propagdayla komuoyunun karşısına çıktılar. Kendi orman mühendislerinin hazırlamış olduğu rapor kendilerinin elindedir. Dikkatli bir proje hazırlandığı takdirde kesilecek ağaç sayısı 5 bin 400’le sınırlı kalır. Şimdi burada biz şunu söylemiyoruz: Golf için 5 bin 400 ağaç kesilsin. Hayır öyle bir şey yok. Eğer kesilmemesi gereken ağaçlar varsa bunun karşısına ilk olarak Türkiye Golf Federasyonu ve Türkiye’deki golfçüler çıkar. Bunu kimsenin söylemesine gerek yok. Şimdi 5 bin 400 rakamını siz kamuoyuna 200 bin olarak açıkladığınızda ben sizin iyiniyetinizden ve amacınızdan şüphe ederim. Kimse kusura bakmasın ama bu iddiaları da dikkate almak mümkün değil.”

Golf sahalarında kullanılan kimyasalların çevre kirliliği yarattığı şeklindeki eleştirilere de tepki gösteren Ağaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:”Senede 21 kilo kimyasal kullanıldığını, bunun da çevre kirliliği yarattığını söylüyorlar. Şunu da kimse unutmasın bugün meyva bahçelerinde hektar başına 24-25 kilogram kimyasal kullanılmaktadır. Ama biz o meyvaları yiyoruz. Demek ki, kabul edilebilir sınırlar içerisinde. Bu tür şeyler olabilir; onlar bir takım tezler öne sürecek biz ise bu yolda kamuoyunu aydınlatmaya çalışacağız. Bu tür dernek ve örgütlerin böylesi iddialarla ortaya çıktıklarında çok dah gerçekçi olmalarını beklerdim ben şahsen. Belki hayatları boyunca hiç golf sahasına gitmemişlerdir, ama en azından önünden geçmelerini, bir golf sahasının ne anlama geldiğini görmelerini isterdim. Belek’te ilk golf sahası 1994’te yapıldı. Son 12 yıldır Belek’te bir tek orman yangını rapor edilmemiştir. Bunun ne anlama geldiğini bir kez daha düşünmelerini isterim. Bu bir süreçtir. Onlar iddialarını ortaya koyacak, bu iddiaları çürütmek de Türkiye Golf Federasyonu’nun görevi.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious