'Güçlü bir Lübnan ortaya çıkacak!'

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Rice, uluslararası toplumun yardımıyla daha güçlü bir Lübnan’ın ortaya çıkabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanı Rice, şimdi önemli olanın, kararın uygulanması olduğunu belirterek kalıcı bir barışın koşullarının zaman içinde oturacağını ve sorunun siyasi olarak çözümü için diplomatik çabaların asıl şimdi başlayacağını vurguladı.

ABD’nin Lübnan’a yardımını 50 milyon dolara çıkaracağını belirten Rice, diğer ülkelerden Lübnan’ın içişlerine karışmamaları çağrısında da bulundu. Rice, “bugün her ülkeden, özellikle İran ve Suriye’den Lübnan’ın egemenliğine ve uluslararası topluluğun iradesine saygı göstermelerini bekliyoruz” dedi.

Rice, Lübnan’daki BM barış gücünün, yeni görevleriyle birlikte 7 katı kadar artacağını, asker sayısının 2 binden 15 bine çıkacağını kaydetti.

Oylamanın ardından ise gazetecilere yaptığı kısa açıklamada Rice, ”bu ilk adım, ama iyi bir ilk adım” diyerek sorunun çözümü için çok çalışılması gerektiğini belirtti.

FRANSIZ DIŞİŞLERİ BAKANI:“NİHAYET BM BİR KARAR ALIYOR”

Fransa’nın Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy de yaptığı konuşmada, “BM Güvenlik Konseyi’nin nihayet Lübnan ve İsrail’deki savaşa son verme kararı aldığını ve sorumlu davrandığını gösterdiğini” belirtti.

Fransa’nın başından beri çatışmaların sona ermesi çağrısında bulunduğunu söyleyen Douste-Blazy, ülkesinin sorunun çözümü için çok çalıştığını vurguladı.

Douste-Blazy, amacın, “Lübnan’ın tüm sınırları içinde egemenliğinin yeniden güçlendirilmesi, öte yandan da İsrail’in güvenliğinin garanti altına alınması” olduğunu söyledi.

Fransız Dışişleri Bakanı, barış gücü asker sayısının 15 bine çıkarılmasının tarihi bir karar olduğunu söyleyerek gücün, kendi başına bir barışı taraflara zorla kabul ettiremeyeceğini, ancak Lübnan hükümetine bazı konularda yardımcı olacağını söyledi.

Fransız Bakan, bununla birlikte barış gücünün çatışmaların yeniden başlamasını engelleme ve tarafların kalıcı bir ateşkese ve Mavi Hat’ta saygılı olmalarını sağlamak için etkili bir rol oynayacağını belirtti.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Jassim El Tani, BM kararının kabulünden itibaren tarafların tüm çatışmalara son vermeleri gerektiğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett da yaptığı konuşmada, bugün Hizbullah’ın önünde tarihi bir seçenek olduğunu ve uluslararası toplumun, onun barışı seçmesini beklediğini söyledi.

Beckett, İngiltere Başbakanı Tony Blair’in yakında bölgeyi ziyaret edeceğini belirterek Orta Doğu’da yeni bir stratejiye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious