'Hastanelerin eksiği kalmayacak'

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Akdağ, hastanelerde şu eksik, bu eksik döneminin bitirileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlıkta yıllardır konuşulan ancak gerçekleştirilemeyen dönüşümü gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Recep Akdağ, "İyileştirmelerimiz devam edecek. Hastanelerde şu eksik bu eksik anlayışını tamamen ortadan kaldıracağız." dedi.

Muğla’ya sağlık değerlendirme toplantısına katılmak için gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Mustafa Temel Koçaklar’ı makamında ziyaret etti. Sağlıkla ilgili çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Akdağ, yeni uygulamalarla sağlık alanında çok mesafe kat ettiklerini söyledi. Çalışmaların sürdüğünü kaydeden Bakan Akdağ, başlattıkları performansa dayalı ek ödemelerle sağlık hizmeti alımını kolaylaştırdıklarını açıkladı. "Sağlık hizmetinin doğrudan bir insan hizmeti olduğunu, hedeflerinin organizasyonel olarak hem de personel eğitimini bakanlığa tamamen mal etmektir" diyen Bakan Akdağ, "Sağlık alanında çok mesafe aldık daha alacak çok yolumuz da var. Yaptığımız çalışmalarla örneğin, Muğla’da bütün gününü kamuda geçiren uzman hekim sayısını yüzde 3 iken, ortaya koyduğumuz performansa dayalı ek ödemelerle bu oran yüzde 45’e çıkmıştır. Yüzde 70 olan aşılama oranı yüzde 90 olmuştur. Sağlık ocaklarından ve hastanelerimizden faydalananların rakamlarında da artış vardır. Bunlar vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine çok daha kolay ulaştıklarının kanıtıdır." dedi.

Yazın yaşanan ishal salgınlarında en büyük sebebin belediyeler olduğunu, salgın olduktan sonra da adres olarak Sağlık Bakanlığı’nın gösterildiğini kaydeden Bakan Akdağ, bu sorunun ancak belediyelerin tedbir almasıyla ortadan kalkacağını söyledi. Geçen yıllardaki salgınlarda en çok atık suların sebep olduğunun anlaşıldığına dikkat çeken Akdağ, "Yaşanan ishal vakalarında adres olarak bizi görüyorlar. Halbuki biz hastaları karşılayan tedavi eden bir kurumuz. Eğer sizin içme suyunuza pis su karışıyorsa, atık sularla sulanan sebzeler yeniyorsa, o şehrin ishalden kurtulması mümkün değildir. Sözün özü, ishal olaylarında birinci derecede bunu önleyecek şartlar belediyelerin görevidir. Görülen ishal olaylarında belediyeler gerekeni yapmalıdırlar. Biz bu konuda belediyelerimizi açık uyardık ve yardım için gerekeni yapacağımızı söyledik" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious