'Hayal kırıklığına uğrayacak'

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, bugün Türkiye’nin, hükümetin gündeminde seçim başlığı bulunmadığını belirterek, seçim beklentisi ile ekonomik hedeflerden sapma bekleyenlerin hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün Türkiye’nin, hükümetin gündeminde seçim başlığı bulunmadığını belirten Babacan, gelecek yıl normal takvimi içinde yapılacak seçimlerin de hiç bir ekonomik sapmaya yol açmayacağına işaret etti.

Türkiye ekonomisine musallat olan ve uzun yıllar boyunca ağır bedeller ödenmesine neden olan hastalıkların, 3,5 yıllık dönemde çok büyük oranda telafi edildiğini kaydeden Babacan, bu süreçte de politik kaygılar güdülmediğini, öncelikli hedefin Türkiye’nin hak ettiği konuma yükselmesi olduğunu söyledi. Babacan, popülizm, gevşeme, rahatlama, programdan sapma gibi kavramların, gümdemlerinde asla yer almadığını belirterek, bu konuda gösterdikleri kararlılığın bundan sonra da devam edeceğini vurguladı.

Türkiye’nin özellikle uluslararası piyasada, sarsılmaz bir güven ortamı oluşturduğunun altını çizen Babacan şöyle konuştu: ”Özellikle şunu belirtmek istiyorum; bugün Türkiye’nin gündeminde, hükümetin gündeminde seçim başlığı bulunmamaktadır. Önümüzdeki yıl normal takvimi içinde yapılacak seçimler de ekonomik hiç bir sapmaya yol açmayacaktır. Ekonomide belirsizlik olduğunu ileri sürerek, ortalığı bulandırmaya çalışarak, istikrar ve güveni sarsarak siyasi rant elde etmek isteyenler, mutlak bir hayal kırıklığına uğrayacaktır. Seçimler nedeniyle ekonomik hedeflerde sapma beklentisi olanlar da aynı hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Zira Türkiye’nin son 10 yıllarda, gerekse bazı alanlarda Cumhuriyet tarihi boyuncu ilk kez ulaştığı bu seviyelerden geri dönüşe ne hükümetimizin ne de milletimizin hoşgörü göstermesi mümkün değildir. Türkiye eşsiz bir istikrar ve güven ortamı elde etmiştir bu ortamı ne 2007’deki seçim ortamı ne beklenmedik sürprizler ne de zorlama ve art niyetli yorumlar tarafından bozulamayacaktır. Çünkü, Türkiye geçmişteki gibi rüzgardan nem kapan ekonomik yapıdan uzakmaşmış, sağlam dinamik ve mukavemetli bir yapıya kavuşmuştur.’’

Türkiye’nin yeni çehresinin en son göstergelerinden birisinin uluslararası doğrudan yatırımlar olduğunu ifade eden Bakan Babacan, doğrudan yabancı sermaye girişinin 2005 yılında tarihi zirvesine ulaştığına değindi. Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Türkiye, uluslararası yatırımcılar nezdinde, artık sadece ekonomik potansiyeli yüksek bir ülke değil, aynı zamanda geleceğine güven duyulan ve yarının dünya ekonomisi ile rekabet edebilmek için yatırım yapılması gereken bir ülke niteliğinde. Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlar 2005 yılında, önceki yıla göre 3,5 kat artışla tarihi zirve yaptı ve 9,7 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin 2001 yılına gelene kadar 1 milyar doların altına seyreden uluslararası doğrudan yatırımlar, son 3 yıllık dönemde farkedilir bir artış eğilimine girdi.”

2006 yılının ilk 3 ayında yabancı sermaye girişinin 1 milyar doları geçtiğini vurgulayan Babacan, bu rakamın içinde Telsim, Türk Telekom’dan beklenen girişlerle, özel sektörden, özel sektöre olan doğrudan yabancı rakamların olmadığının altını çizdi. Asıl büyük beklenen sermaye girişlerinin gerçekleşmediğine işaret eden Bakan Babacan, ’’Bu girişlerin yıl içinde gerçekleşmesini bekliyoruz’’ dedi.

Babacan, yabancı sermayenin daha çok hizmetler, toptan perakende ticaret, gayrimenkul, imalat, tekstil, kimya ve gıda alanlarına ilgi gösterdiğini belirterek, ülke grupları açısından AB ülkelerinin 6 bin 153 şirketle faaliyet gösterdiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious