'Hiç risk yokmuş gibi davranamayız'

'Hiç risk yokmuş gibi davranamayız'.81814
  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

TOBB Genel Kurulu’nda konuşan Rifat Hisarcıklıoğlu, ”Hiç risk yokmuş gibi davranamayız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TOBB’un 61. Genel Kurulu, protokol konuşmaları ile devam ediyor. Genel Kurul’da ilk sözü alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonominin bir değerlendirmesini yaptı. Turgut Özal’ın başlattığı reform sürecinin devamının getirilemediğini ve bu nedenle 7 yıl içinde 2 büyük krizin yaşandığını belirtti. 2003’de başlayan tek parti iktidarı ile yeni bir dönüşüm başladığını ifade etti. Bu süreçte küçük esnafın ve çiftçinin zarar gördügünü kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu kesimin zararının telafi edilmemesi durumunda toplumda bir hoşnutsuzluk olacağını ve ülkenin yararına olan reform sürecinin yavaşlayacağını kaydetti.

Yüksek enerji maliyetlerinden şikayete eden Hisarcıklıoğlu, ”Dünyanın en ağır istihdam yükleri bizdeyken istihdam artışını nasıl sağlayacağız. Asya ile nasıl rekabet edeceğiz ¿ Bu kadar bürokratik engel varken nasıl hukuk devleti olacağız¿” dedi. İhracatın 3 yılda 2 katına çıkmasının bir başarı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ithalattaki artışın da görmezden gelinmemesini istedi.Ticaret açığı büyüdükçe dışarı bağımlılığın devam ettiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, hiç risk yokmuş gibi davranılamayacağını ifade etti. Türkiyenin sanayii haritasını yeniden çizecek bir sanayii projesi beklediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, teşviklerin doğru yönlendirilmesi gerektiğini ”Her çivi çakana değil, doğru çiviyi çakanlara destek vermeliyiz” sözleriyle ifade etti.

Sosyal güvenlik açığının koca bir karadelik olarak durduğunu vurgulayan TOBB Başkanı, Sosyal Güvenlik Reformu’nu desteklediklerini, reformun popülizme kurban edilmemesini istedi.Mesleki eğitimin de siyasete kurban edilmemesi gerektiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, ekonominin ihtiyacı olan nesiller istiklerini vurguladı. Devletin ekonomiden tamamen çekilmesi gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, bürokrasiden şikayet etti. Hisarcıklıoğlu,”Bürokratlar, ekonomiyi bilgisayarında bulunan Exsel dosyasındaki rakamlardan ibaret sanıyor” dedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kamu İhale Kanunu’nun değiştirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Ekonomideki istikrar ortamının devam etmesini istediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, istikrarı bozacak siyasi tartışmalardan uzak durulmasını istedi. Hisarcıklıoğlu sözlerine şöyle devam etti: ”İhtiyacımız kavga ve kutuplaşma değil, başlayan dönüşüm sürecini devam ettirmektir.Kurumlar arası uzlaşıyı hakim kılmak zorundayız.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious