'Kanlar sivrisineğe değil, Kızılay'a

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

"Kanınızı sivrisineklere değil, Kızılay’a bağışlayın’ sloganıyla yola çıkan Kızılay TIR’ı ilk gününde 112 kişiden kan aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Polis memurlarının ve güvenlik görevlilerinin yoğun ilgi gösterdiği kampanyanın ilk gününde, bağış yapmak isteyen 42 kişi ise sağlık açısından uygun olmadıkları gerekçesiyle kan veremedi.

Kan alma TIR’ı sahil beldelerini dolaşarak kan bağışlarını kabul ediyor. Yaklaşık 1 ay İstanbul’da kalan TIR, daha sonra İzmir ve Antalya’ya geldi. Antalya’nın Kaş ve Fethiye ilçelerinde 7 gün kalan tır, önceki gün de Manavgat’taydı. Manavgat’ta 2 gün kaldıktan sonra Alanya’ya geçen Kızılay TIR’ı, Alanyalılar tarafından büyük ilgi gördü.

Alanya Belediyesi arkasında kan bağışı yapmak isteyenleri kabul etmeye başlayan Kızılay TIR’ı İstanbul ve İzmir’de daha fazla kalmasına rağmen Antalya genelinde toplanan kan diğer yerlere göre daha fazla oldu.

Kızılay Kan Merkezi Doktoru Nermin Gönül, Alanyalılar’ın kan bağışına olan ilgisinin Antalya’dan çok fazla olduğunu söyledi. İstanbul ve İzmir’de daha fazla kalmasına rağmen Antalya genelinde toplanan kanın diğer yerlere göre daha fazla olduğuna işaret eden Dr. Gönül, kan bağışına olan ilginin ilk günkü gibi devam etmesi halinde kan bağışı oranında Alanya’nın Antalya’ya çok büyük fark atacağının altını çizdi.

Kızılay TIR’ının Antalya’da 4 gün kaldığını ifade eden Gönül, kaldığı süre içerisinde 502 kişiden kan aldıklarını aktardı. Gönül, Manavgat’ta ise 298 kişiden kan bağışı aldıklarını ifade etti.

KİMLER KAN VEREMİYOR?

Kan vermek isteyen vatandaşları öncelikle testten geçirdiklerinin altını çizen Gönül, kan vermek isteyen kişinin öncelikle hemoglobin oranının test edildiğini ifade etti.

Hemoglobin oranı düşük olanlardan kan alınamadığının altını çizen Gönül, "Belli değerlerimiz var. Hemoglobin oranının bayanlarda 12, erkeklerde ise 13.5’un üzerinde olması gerekiyor. Bu değerler normal çıktığı taktirde kişi kan verebiliyor. Ayrıca, kalp hastalarından kesinlikle kan almıyoruz. 10 yaş sonrası sarılık hastalığı geçirenler ve son 1 yılı içerisindeki korunmasız cinsel ilişkiye girenlerden de kan alamıyoruz. Bunun yanında antibiyotik kullananlardan ve alkol almış olanlardan da kan alamıyoruz." diye konuştu.

Kızılay TIR’ını ziyaret ederek kan veren Alanya Kan Merkezi Başkanı Bilal Korkmaz da sağlık açısından herkesin kan vermesi gerektiğini söyledi.

"Bir kan 3 hayat kurtarır. Sağlıklı olan vatandaşlarımız her 3 ayda bir kan vermeli." diyen Korkmaz, kan bağışının yaygınlaşarak devam etmesini arzu ettiğini ifade etti.

Kan veren vatandaşlardan Selma Yelken, sağlıklı kalabilmek için kan vermenin şart olduğunu söyledi. Ali Toprak ise, sağlıklı kalabilmek için kan verdiğini kaydetti. Kan bağışında bulunan Mehmet Çelik de, kanın her 6 ayda bir tazelendiğini bildiğinden bağışta bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious