'Kenan Doğulu' eylemi

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Adana’da, Türkiye Kamu-Sen üyesi bir grup, Eurovision şarkı yarışmasına Türkçe sözlü eserle katılım için imza kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana İl Temsilcisi Kamil Köse, TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü önünde düzenledikleri eylemde, yarışmada bu yıl Türkiye’yi temsil edecek Kenan Doğulu’nun, ’eserin Türkçe olması eski kafalıların düşüncesidir’ açıklamasının Türk milletini üzdüğünü ve talihsiz bir açıklama olduğunu söyledi.

Doğulu’nun Türk halkından özür dilemesi gerektiğini belirten Köse, şöyle konuştu: ’’Bilinmesi gerekir ki, Eurovision bir beste yarışmasıdır. Elbette güzel ve eğitimli bir ses, büyük değer katar. Dil farklılığı ise değerini düşürmez. Tam tersine, farklı diller renk olarak adlandırılmaktadır. Türkiye yarışmaya, Türkçe sözlü şarkı ve folklorla katılmalıdır. TRT, dolayısıyla hükümetin bu konuda kararlılık gösterecek düzenlemeyi acilen yapması gerekmektedir.’’

Köse, yasal düzenleme için 18 Ocaka kadar sürecek kampanyada toplanacak imzaları TBMM ve TRT Genel Müdürlüğüne göndereceklerini kaydetti. Konuşmaların ardından, kampanya çerçevesinde ilk imzalar eyleme katılanlar tarafından atıldı. Grup, açıklamanın ardından ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious