'Kömüre 10 dolar zam yolda

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

HFS Kömürcülük Yönetim Kurulu Başkanı Hıfsı Soydemir, Türkiye'ye yurt dışından gelen ithal kömüre 10 dolar zam geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Soydemir, Gaziantep'te HFS Madencilik Güç Birliği Toplantısı'nda Gaziantepli kömür satıcılarıne yaptığı konuşmada, HFS olarak Türkiye'de madenciliğin yanı sıra sağlık ve inşaat sektöründe de faaliyet gösterdiklerini belirterek, Türkiye'nin yurt dışından kullandığı kömürün vatandaşa pahalıya geldiğini ifade etti. Türkiye'de genelde Rusya ve Güney Afrika kömürlerinin tercih edildiğini dikkat çeken Soydemir, Rusya'nın limanlardan giren kömürler 10 dolar zam yaptığını ve bunun neticesinin ise bir ay içerisinde vatandaşa yansıyacağını vurguladı.

Geçen sezon Rusya ile Güney Afrika'nın yanı sıra Çin kömürü de sattıklarını ancak, bu sezon Çin kömürü satınışın yapmadıklarını belirten Soydemir, Gaziantep'te HFS Kömürcülüğün bölge bayisini kurarak yetkili müdürlüğüne de Mehmet Yıkıcı'yı getirdiklerini söyledi.

HFS Kömürcülüğün 25 yıl önce iki kişinin bir araya gelerek kurması ile piyasaya girdiğini ve bugün 480 bayisiyle hizmet verdiğini hatırlatan Soydemir, Türkiye genelindeki kömür tüketiminin yüzde 65 ile sürekli irtibat halinde olduklarını kaydetti.Şu anda piyasada ciddi bir sıkıntı ve daralmanın olduğunu dikkat çeker Soydemir, "Kurumsal alanda bütün bayilerimizin en etkili strateji ortamında güvenle ticaret yapıyoruz. Piyasalarda ciddi bir sıkıntı var. Toptancısından imalatçısına tüm birimlerde sıkıntı var" diye konuştu.

Şu anda Türkiye'de 2 milyon ton stok kömürün olduğu söylentilerinin bulunduğunu, ancak Türkiye'nin yurt dışında 700 bin ton kömür alma şansını bulnduğunu açıklayan Soydemir, sıkıntı yaşamamak için iyi hesap yapılması gerektiğini vurguladı. Kömür kalitesinin artık tüm dünya ülkeleri tarafından takip edildiğini ve en iyi kömüre para verildiğini ifade eden Soydemir, "Artık Çin, Moğolistan ve Hindistan gibi ülkelerin bile gözü açıldı. Daha ucuz ve kaliteli kömüre yöneldiler." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious