'Memur, açlık sınırının altında'

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu: ’’Memurların yüzde 9,4’ü açlık sınırının altında ücret almaktadır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu’na (Türkiye Kamu-Sen) bağlı Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, ’’2006 Haziran ayı itibariyle ülkemizde çalışan memurların yüzde 9,4’ü açlık sınırının altında ücret almaktadır’’ dedi.

Koyuncu, hükümetin memurlarla yapacağı toplu pazarlık süreci ve 26 Ağustos’ta Ankara’da düzenlenecek mitingle ilgili düzenlediği basın toplantısında, toplu pazarlık masasında hükümetin ekonomik istikrar, enflasyon hedeflemesi gibi mazeretlerini kabul etmelerinin mümkün olmayacağını söyledi.

Hükümetin memurlarla ilgili yaptığı düzenlemerin sicil affıyla kısıtlı kaldığını belirten Koyuncu, kamu emekçilerinin hayat standartlarının yükseltilmesi için acilen harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye Kamu-Sen olarak ekonomik büyümeden ve artan milli gelirden hakettikleri payı almak istediklerini anlatan Koyuncu, şunları söyledi: ’’Türkiye Kamu-Sen toplu pazarlık stratejisini kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere 3 aşamalı olarak planlamıştır. 2006 Haziran ayı itibariyle ülkemizde çalışan memurların yüzde 9,4’ü açlık sınırının altında ücret almaktadır. Kısa vadede kamu çalışanlarının açlık sınırındaki ücretlerini yoksulluk sınırına getirmeyi hedeflemekteyiz. Orta vadedeki hedefimiz ise kamu görevlilerinin ücretlerinin yoksulluk sınırının üzerine çıkartmaktır. Uzun vadede de memurların ücretlerinin refah seviyesine çıkartılması hedeflenmektedir.’’

Koyuncu, siyasi iktidarı ülkenin gerçekleri, toplumun ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda adil olmaya davet ettiklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious