'Ölen çocuğun acısı yüreğimde'

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur’un basın açıklaması...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından bugün görevden alındığı açıklanan İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, Bahçelievler’de 5 yaşındaki Dilara Dumrul’un ölümüne yol açan olayla ilgili kurum ve genel müdür olarak bir ihmalinin söz konusu olmadığını savundu.

Çodur, İSKİ’de düzenlediği basın toplantısında, 4 yıldır genel müdür olarak görev yaptığını belirterek, yurtdışında olduğu bir sırada müessif bir hadisenin meydana geldiğini söyledi.

Kendisinin her şeyden önce bir baba olduğunu vurgulayan Çodur, ’’O ölen çocuğun acısını yüreğimde hissettim. Bu konuda, kurum olarak da genel müdür olarak da benim en ufak bir ihmalim söz konusu değil’’ diye konuştu.

İSKİ’nin önemli bir kurum olduğunu ifade eden Çodur, şunları kaydetti:

’’Şu anda İSKİ’yi, hiçbir kamu kurumuna ve müteahhide borcu olmayan, yatırımlarını yüzde 100 gerçekleştirmiş bir kurum olarak bırakıyorum. Mahkeme kadıya mülk değil, bu görevlere gelirken iyi, giderken kötü... Bu benim anlayışıma ters bir olay. Kısmet bu kadarmış. Hayırlısı olur. Ben hakkımda hep hayırlısını istedim. Bu görevi burada noktalamış oluyoruz.’’

Bugüne kadar doğru bildiği hiçbir şeyden geri adım atmadığını ve çalıştığı tüm kurumlarda bu prensiplerle hareket ettiğini belirten Çodur, şöyle dedi:

’’Bu kadar titizliğimize rağmen, böyle bir hadisenin olması tabii ki üzücü. Ama İstanbul çok zor bir yer. Yani, Bahçelievler gibi bir yerde altyapı yok. Siz, bu kadar yoğun yerde insanlarla iç içe altyapı yapıyorsunuz. Çok zor bir hadise. Bugüne kadar, kimse buralara altyapı yapmaya cesaret bile edememişken, biz cesaretle bunların tümüne girdik. Ama kolay değil. Keşke bu olay olmasaydı. Ateş düştüğü yeri yakıyor. O ailenin hakikaten acısını düşündüğüm zaman, keşke bizim gibi yüz tane genel müdür gitse de o ailenin çocuğu geri gelse. Bu da mümkün değil.’’

Basın mensuplarının konuyla ilgili çok sayıda soru sorması üzerine böyle bir basın açıklaması yapma ihtiyacı duyduğunu belirten Çodur, ’’Bu bir takdirdir. Dediğim gibi, göreve gelirken iyi, giderken kötü... Bunun bir anlamı yok. Biz hepsini saygıyla karşılıyoruz’’ diye konuştu.

Soruları yanıtlamayacağını da ifade eden Çodur, bir gazetecinin, ’’İhmal olmadığını söylediniz. Büyükşehir Belediye Başkanı, konuyla ilgili ikaz yapıldığını açıkladı’’ sorusuna, ’’Öyle bir ikaz bize gelmedi. Kesinlikle bana öyle bir ikaz gelmedi’’ yanıtını verdi.

Basın açıklamasına, İSKİ’nin üst düzey yöneticileri de katıldı.

Çodur, basın açıklamasını yaptığı toplantı salonundan ayrılırken bazı İSKİ yetkililerinin kendisini alkışladığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious