'Ormanları devlet yakıyor'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

3 gün önce başlayan ve halen devam eden orman yangının çıkış nedeninin açıklanmadığını ve yangına bilerek müdahale edilmediği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl Şubesi, Genç ilçesine bağlı Doğanlı köyü civarında 3 gün önce başlayan ve halen devam eden orman yangının çıkış nedeninin açıklanmadığını ve yangına bilerek müdahale edilmediğini ileri sürdü.

Yaptığı basın açıklamasında başvurularına rağmen yangına müdahale edilmeğini söyleyen İHD Bingöl Şube Sekreteri Cevat İshakoğulu, "Konuyla ilgili gerekli müdahalenin yapılması ve derneğimizi bu konuda bilgilendirilmesi için 08 Temmuz 2006 tarihinde Bingöl Valiliği, Genç Kaymakamlığı, Genç Orman İşletme Şefliği, ve Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü’ne başvurduğumuz halde orman yangınına bu güne kadar müdahale edilmediği gibi derneğimize de herhangi bir cevap verilmemiştir. Bunun üzerine 10 Ağustos 2006 tarihinde hem orman yangınına müdahale edilmesi hem de ihmali görülecek görevliler hakkında işlem yapılması için Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurmuş bulunuyoruz" dedi.

Yaklaşık 4-5 günden bu yana devam eden ve gittikçe yayılarak çok geniş alanların yanmasına sebep olan orman yangınına müdahale edilmemesinin, orman içi köyler için de tehdit edici olduğunu kaydeden İshakoğlu, bununla birlikte Bingöl’de güvenlik gerekçesiyle ormanların kesildiğini belirtti.

İshakoğlu, "Bingöl’de güvenlik gerekçeli orman kesimleri il genelinde devam etmekte iken, dört günden beri devam eden, ilgili makamlara başvurulduğu halde müdahale edilmeyen yangının da güvenlik gerekçesi ile çıkarıldığı kanaatimizi güçlendirmektedir. Doğal yaşam için büyük tehdit oluşturan ve ilimizin ekolojik dengesini bozacak düzeyde yürütülmekte olan bu uygulamalar karşısında şu ana kadar yetkili makamların ve çevreci kuruluşların sessizliği de kaygı ve üzüntü vericidir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious