'Özgürlükleri kısma niyetinde değiliz'

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Terörle Mücadele Yasası ile özgürlükleri kısıtlama niyetinde olmadıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Çiçek, tasarının amacının, terör örgütü ve teröristler olduğunu, bunun dışında yasanın sade vatandaşa yönelik bir uygulamasının olmadığını söyledi.
TBMM Genel Kurulu'nda TMY tasarısının görüşmeleri devam ediyor. Genel Kurul'da bir konuşma yaparak tasarı hakkında bilgi veren Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TMY tasarısının kendileri için de sevimsiz bir tasarı olduğunu ifade ederek, ''Keşke, böyle bir yasa tasarısı ile gelmeseydik" dedi. TMY tasarısının, bölgenin ve Türkiye'nin önemli bir gerçeği olan teröre karşı önlem amacıyla hazırlandığını vurgulayan Çiçek, yasanın kabulünden sonra terörle ilgili bütün sorunlar ortadan kalkacak gibi bir iyimserliğe girmenin teröre en büyük destek olabileceğini kaydetti.

Cemil Çiçek, TMY'nin düzenlenmesi zor bir tasarı olduğunu, 'kimse rahatsız olmasın, kan dökülmesin' diye hassas davrandıklarını belirterek, "Her cümle ve virgülüne dikkat ederek, bir denge kurmaya çalıştık. Bir tarafta güvenlik ihtiyacı, diğer tarafta özgürlük talebi var. Kantarın topunu, o tarafa, bu tarafa kaçırmadan tasarıyı hazırladık" şeklinde konuştu.

Terörle mücadele edenlerin, böyle bir yasaya ihtiyaçları olduğunu söylediğini, tasarının bu ihtiyaçtan dolayı hazırlandığını dile getiren Çiçek, milletvekillerinin cep telefonlarına gelen mesajlarla ilgili olarak, "Bu ihtiyaçtan dolayı geldi. Durup dururken bu yasa Meclis'in gündemine gelmedi. Bir ihtiyaçtan geldi. Bu ihtiyaç sınırları içinde tutuyoruz" dedi.

Bakan Çiçek, "Terörü ayakta tutan dış destek. Bugün Türkiye'de eylem koyan her terör örgütünün arkasında dış etken vardır. Hem de bir değil birden fazla" dedi. Terörün kökünün kurutulması isteniyorsa uluslararası işbirliğinin zorunlu olduğuna dikkat çeken Bakan Çiçek, ama bu aşamada henüz bir işbirliği adımının atılamadığını, birinin teröristinin bir başkası tarafından vatansever

kabul edildiğini, kimi devletlerin bunlara stratejik destek sağladığını, kimilerinin komutan gönderip eğittiğini belirtti.

Şu ana kadar 8 pişmanlık yasası yapıldığını, bunların da bir ihtiyaç nedeniyle çıkarıldığını vurgulayan Bakan Cemil Çiçek, "Bizim hükümetimiz de çıkardı. Bir talihsizlik de benim başıma geldi. Bugün de olsa bir daha yaparım, bir daha yaparım. Bunu açık yüreklilikle de söyleriz. Bu ülkeye sadakatimi hiç kimseyle tartışmam. Özgürlüklere bağlılığımı hiç kimseyle tartışmam" dedi.

Uluslararası anlaşmalar ve sözleşmeler çerçevesinde ve hatta onlardan daha açık bir şekilde tasarının hazırlandığına dikkat çeken Çiçek, şöyle konuştu: "Orada ne yazıyorsa onu getirip yazmıştır. Hatta daha net yazmıştır. Masumla teröristi ayıran düzenlemeyi aklımız yettiğinde yapmaya çalıştık. Hedef doğrudan doğruya terör örgütleridir. Terör suçları, kasten işlenen suçlardır. Verdiğiniz parayı terör örgütüne bilerek ve isteyerek vermiyorsanız suç teşkil etmez. Bu tasarıyı huzur kaçsın diye değil huzur tesis edilsin diye yapıyoruz. Kamu düzenini tesis etmek ihtiyacı var. Bunu devamlı gündemde tutmamız gerekir.

Öbür tarafta hak ve özgürlükler var. Terörün olduğu yerde can ve mal emniyeti söz konusu olmaz. En önemli hak hayat hakkıdır. Bütün özgürlükler bu hayat hakkıyla bağımlıdır. Yaşayan insanla ilgilidir. Özellikle uygulayıcılar açısından söylüyorum. Özgürlükleri kısıtlamak gibi bir niyetimiz yok. Yasa maddelerini uygularken buna göre uygulanması lazım. Terör amacıyla örgütüyle bağlantısının yapılması gerekir. Böyle bir bağlantı tesis edilmezse keyfi uygulama olur. Bu da hukuk devletiyle bağlantılı bir uygulama değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious