'Sonsuza kadar' genç kal

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

İnsanoğlunun yüzyıllardır süre gelen genç kalma isteği, gelişen teknoloji ve modern tıpla birlikte karşılanmaya çalışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsanoğlunun özellikle de kadınların, uzun süre iyi görünmek ve hareketli bir yaşam sürme isteğini karşılamak için Dr. Michael Klentze, kendi adını taşıyan ve başkanı olduğu enstitüde anti-aging üzerine çalışıyor. Bu alanda Almanya’nın öncüsü olarak kabul edilen Dr. Klentze ’Sonsuza kadar genç kalma’ stratejilerini anlatmak üzere geçtiğimiz ay İstanbul Anti-aging&Medikal Estetik Kongresi ve Fuarı’na da katılmıştı.

Ömrün uzun olmasının değil, kaliteli bir şekilde geçirilmesinin önemine dikkati çeken Dr. Klentze, anti-aging’in zannedildiği gibi yalnızca güzellik ve kozmetik sektörlerinin desteğiyle ayakta duran bir akım olmadığını söylüyor. Anti-aging’de ilk ve öncelikli amaç, sağlığın korunması ve sürdürülmesi. Çünkü vücudumuz gerekli besinleri sürekli olarak kaybediyor; çevresel koşullar ve sigara yaşlanmayı hızlandırırken yeterli egzersiz yapılmaması ve çok fazla televizyon karşısında oturup hareketsiz kalınması kasları zayıflatıyor, böylece yaşlanma süreci de hızlanıyor. Ancak gerekli önlemleri alarak bu sonuçların pek çoğundan korunabiliriz. Son yıllarda doktorlar, önleyici tedaviyi hayat tarzımızın bir parçası haline getirmeye çalışsa da çoğumuz buna pek kulak asmıyoruz. Oysa gençliği uzatmanın formülü burada yatıyor.

Avrupa’da ve ABD’de görev yapan Dr. Klentze, anti-aging’e karşı kapsamlı bir yaklaşımla, yaşlanmaya karşı savaşta ’6 büyük silah’ ortaya koyuyor.

Dr. Michael Klentze modern teknolojinin, yaşlanma sürecini erken aşamalardayken belirlememizi ve ölçmemizi mümkün kıldığını belirtiyor. Anti-aging tedavisini aktif bir önlem olarak düşündüklerini söyleyen ünlü doktor, ’onarmak yerine önleyen bir tedavi’nin altını çiziyor: ’Bu, bir tıp uzmanının birebir rehberliğiyle yaşlanmanın beraberinde getirdiği olumsuz belirtileri en aza indirmeye, hatta geciktirmeye yardım eden bir hayat tarzı. Yaşlanma, uygun tedavi yollarının kullanılmasıyla düzeltilebilecek karmaşık bir rahatsızlık gibi kabul edilebilir. Tedavinin başarıya ulaşıp ulaşmayacağını belirleyecek etmen kişinin metabolizmasıdır. Dengeli beslenme, yeterli egzersiz yapılması ve akıl-ruh dengesinin korunmasının yanı sıra eksilen hormonların, minerallerin, vitaminlerin, enzimlerin, amino asitlerin ve sinir taşıyıcılarının yerine konması gerekir. Yapılan çok sayıda çalışma eksilen veya yok olan maddelerin yerine konmasının yaşlanma sürecinin gecikmesine ve bütün vücudun sağlığının düzelmesine imkan verdiğini göstermiştir.’

ALTI KULE TEDAVİSİ

Anti-aging tedavisinin en önemli noktasının kapsamlı bir teşhis konulması olduğunu açıklayan Dr. Michael Klentze bu adımın en başta, herhangi bir tedavi belirlenmeden önce atılması gerektiğini vurguluyor. Tedavi öncesi, hastanın sağlık durumu, kan-hormon durumu ve genetik bilgileri kadar biyolojik yaşı da değerlendiriliyor. Alınan sonuçlara göre kişiye özel bir terapi planı belirleniyor ve bundan sonra Dr. Klentze’in anti-aging’de ’6 kule tedavisi’ devreye giriyor.

Yaşlanmayı durduracak formül olarak gösterilen ’6 Kule Tedavisi’nin reçetesini Dr. Klentze’den dinleyelim: ’Bunlardan ilki kişiye uygun ve dengeli bir beslenme alışkanlığının edinilmesi. İkinci kule kişinin ne kadar formda olduğunun değerlendirilmesi ve kişiye özel ve düzenli bir antrenman programının oluşturulmasına dayanır. Üçüncüsü, eksilen hormonların yerine konmasıdır, yapılan ölçümlerin bir eksiklik olduğunu göstermesi ve gözlemlenen belirtilerin hormonların yerine konmasını gerekli kıldığı hallerde uygulanır. Dördüncüsü, hücrelerin yaşlanma sürecini yavaşlatma, hatta durdurma becerisine sahip olan, özellikle serbest radikaller ile savaştığı bilinen; vitamin, mineral, antioksidan ve bitkisel maddelerin alınmasıdır. Beşinci kule ruhsal bakımdan forma girmektir. Bu, stres yönetme becerilerini edinerek başarılabilir. Altıncısı, cildin yenilenme sürecine dermo-kozmetik yardımda bulunmak ve cildin yaşlanmasını önlemektir. Burada en önemli olan nokta gücün yalnızca 6 kulenin tamamının desteğiyle ayakta durabileceğidir. Aşırı yemek yiyen ve yeterince spor yapmayan bir kişinin, mesela internetten vitamin tabletleri sipariş etmesi veya gözetim altında bulunmadan hormon alması sadece zaman ve para kaybıdır.’

Anti-aging tedavisinin başarılı olması için her bireye özel hazırlanmış kapsamlı bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğinden bu tedavi elbette ucuz değil. Ancak uzmanlar anti-aging yaklaşımının içinde aynı zamanda maliyeti hemen hemen sıfır olan pek çok önlemin de bulunduğunu vurguluyor. Faydalarının giderek daha çok takdir edildiği yeterli uyku, spor yapmak, yanlış besinleri sofradan kaldırmak ve daha çok gülmeyi öğrenmek bunlardan bazıları.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious