'SSK ilaçtan 865 milyon YTL zarar etti!'

  • Giriş : 19.02.2006 / 00:00:00

Türk Sağlık Sen’in raporuna göre, sosyal sigortalar kurumuna bağlı hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devriyle birlikte SSK ilaçtan 865 milyon YTL zarar etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Sağlık Sen, hazırladığı bir raporla SSK’ya bağlı sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı’na devrinin birinci yılını değerlendirdi. Geçen sene 19 Şubat’ta hükümet tarafından 147 hastane, 179 sağlık istasyonu, 223 dispanser, 11 ağız ve diş sağlığı merkezinin Sağlık Bakanlığı’na devredildiği hatırlatılan raporda; bir yılda SSK’nın ilaçta 865 milyon YTL, SSK çalışanlarının bir aylık maaşlarında Temmuz 2005 ve Ocak 2006 maaş zamları eklendiğinde toplam 8,5 milyon YTL zarara uğradığı tespit edildi.

SSK ÇALIŞANLARI AYDA 155 YTL ZARARDA

Rapora göre, SSK’ya bağlı sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı’na devredilmesiyle SSK çalışanları ortalama 155 YTL daha fazla maaş alacaktı. Devirle birlikte bir doktor ayda 210 YTL, hemşire 140 YTL, sağlık teknisyeni 145 YTL, hizmetli ise 128 YTL kaybetti. Aylık ortalama 150 YTL zararda olan 55 bin personelin toplam bir aylık kaybı ise 8.5 milyon YTL.

SSK İLAÇTAN 865 MİLYON YTL ZARAR ETTİ

Türk Sağlık Sen’in raporuna göre, SSK’nın 2004 yılında 2.68 milyar YTL olan ilaç harcaması 2005 yılında 3.55 milyar YTL’ye çıkarak devlet ilaçta kar yerine 865 milyon YTL zarar etmiş oldu. Raporda ortaya çıkan bu zararın temel nedeni olarak SSK’nın ilaç sektöründen elinin çektirilerek toplu alımlarda kullanılan pazarlık gücünün ortadan kaldırılması ve piyasa değeri 4 milyon YTL olana SSK ilaç fabrikasının edilgen hale dönüştürülmesi gösterildi.

SSK’LILAR ÖZEL HASTANELERDE İKİNCİ SINIF MUAMELESİ GÖRÜYOR

Raporda, hastanelerdeki kuyruklarnı hiçbir şekilde azalma göstermediği de vurgulandı. Devirle birlikte özel hastanelere gitmelerine imkan sağlayan SSK’lı vatandaşların bazı özel hastanelerde ayrı bankolara tabi tutulduğu ve ekstra muayene ücreti ödediği ifade edildi. Ayrıca raporda birçok eczanenin SSK’dan parasını geç aldığı için SSK’lı vatandaşlara ilaç vermek istemediği vurgulandı.

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ”Devirle birlikte 1 yılda devlet, çalışan ve vatandaş kaybetti. İlaç firmaları ve özel teşebbüsler kazandı” dedi.

Kahveci, 55 bin eski SSK çalışanının ise özlük haklarının elinden alınarak mağdur edildiğini ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious