'TSK üzerinden siyaset yapmayın'

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Çiçek, Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yasalar çerçevesinde atandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın açıklaması yapan Hükümet Sözcüsü Çiçek, genellikle Yüksek Askeri Şura toplantısının ardından Genelkurmay Başkanı’nın atandığının hatırlatılması üzerine, Bakanlar Kurulu’nda yasalar çerçevesinde teamüllere uygun olarak bir atamanın gerçekleştiğini söyledi. Bakan Çiçek, kamuoyunda Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt ile ilgili yaşanan spekülasyonların kendileriyle alakalı olmadığını söyleyerek, TSK’nin üzerinden siyaset yapılarak bu kurumun yıpratılmaması gerektiğini söyledi.

Basın toplantısında ayrıca İsrail’in Lübnan’a saldırısının sona erdirilmesi için gerekli çabanın sarfedildiğini söyleyen Bakan Çiçek, ’’Ortadoğu’da krizin sona erdirilmesi için her türlü çaba sarfedilmektedir. Başbakan’ımız bu doğrultuda Malezya’daki İKÖ toplantısına katılacaktır. Dışişleri Bakanımız da Roma’da bu konuda bir toplantıya katılmıştır.’’ dedi. Çiçek, Lübnan’da gerekli ateşkesin sağlanması halinde bu ülkede konuşlandırılacak barış gücüne gerekli desteğin hükümetin Başbakanı ve Dışişleri Bakanı tarafından daha önceden dile getirildiğini açıkladı.

Terörle mücadelenin hükümetler üstü bir anlayışla sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Hükümet Sözcüsü Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında terör karşısında devletin nasıl bir tedbir alması gerekiyorsa bunların konuşulduğunu ve bu tedbirlerin alındığını kaydetti.

Fındık konusunda son günlerde üreticilerin gerçekleştirdiği eylemleri hatırlatan Bakan Çiçek, hükümet olarak Fiskobirlik’in tüm borçlarının hazine tarafından ödendiğini ve üreticilerin her türlü mağduriyetinden bu kurumun sorumlu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious