'Türkiye treni AB hedefine ulaşacak'

'Türkiye treni AB hedefine ulaşacak'.9349
  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu’nun, Türkiye ile müzakereleri 8 başlıkta askıya alan tavsiye kararı için değişiklik sinyalleri gelirken, Ankara önemli bir konuğu ağırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen, dün Başbakan Tayyip Erdoğan’la biraraya geldi. İki lider, AB Komisyonu’nun kararını ele alırken, düzenlenen ortak basın toplantısında olumlu mesajlar verildi. Türkiye’yi Avrupalı olarak gördüklerinin altını çizen Vanhanen, üyelik sürecinde bir tren kazası olmayacağını söyledi. Vanhanen, "Yavaşlama olsa bile tren ilerde hızlanacaktır. Belki bu tren yavaşlıyor ama sonunda nihai istasyon bellidir." dedi. Konuk Başbakan Ankara temaslarında uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi; sorunun Türkiye’nin yükümlüklerini yerine getirmemesinden kaynaklandığın savundu. Güney Kıbrıs’ın sergilediği tavrı eleştiren Başbakan Erdoğan ise, AB liderlerine "Sağduyulu davranın, sürecin bir üye tarafından rehin alınmasına izin vermeyin." çağrısı yaptı.

Başbakan Erdoğan Finli meslektaşıyla makamında iki saate yakın bir görüşme yaptı. İki başbakan görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 1999’da Finlandiya’nın dönem başkanlığı sırasında Türkiye’nin adaylık statüsünün başladığını hatırlatan Erdoğan, "Şimdi yeni bir dönüm noktasının eşiğindeyiz. Maalesef ilişkilerimizi sıkıntıya sokabilecek engellerle karşı karşıyayız. Ve bunun Finlandiya dönem başkanlığına rastlaması bir talihsizlik." diye konuştu.

Kıbrıs Rum Kesimi’ni kastederek yaşanan sıkıntının kabul edilemez taleplerinden kaynaklandığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak en başından bu yana Finlandiya’nın iyi niyetli yaklaşımlarına iyi niyetle karşılık verme gayretinde olduklarını dile getirdi. "Kıbrıs Rum Kesimi kapsamlı çözüm unsurlarını önümüze getirerek emrivaki yapmaya kalktı." diyen Erdoğan, görüşmede tavsiye kararının yol açabileceği olumsuz etkileri konuk başbakana izah ettiğini aktardı. Türkiye-AB ilişkilerinin Kıbrıs sorununun çok daha ötesinde derin boyutlara sahip olduğunu belirten Erdoğan, Vanhanen’e verdiği mesajlarla ilgili şu bilgileri verdi: "Türkiye’nin üyeliğinin sadece AB ve Türkiye için değil tüm dünyanın yararına olduğunu söyledim. Duygusal davranmadan aklıselime uygun iyi niyetli gayretlerimizi sürdüreceğimizi ifade ettim. 2 hafta sonraki zirvede AB’nin Türkiye’ye taahhütleri temelinde sürecin pürüzsüz zeminde gitmesi için açık bir karar alınmasının gereğini ilettim." Başbakan Erdoğan 8 faslın durdurulmasıyla ilgili kararın nasıl yorumlandığına ilişkin soruya, "Bu karar tüm liderler tarafından benimsenmiş değil. Daha az olsun diyenler de var. Bunun dışında şu andaki mevcut tavsiye kararı kabul edilemez olduğudur." şeklinde karşılık verdi.

Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen ise Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olduğunun altını çizerek tam üyelik için müzakere etmekte olduğunu ve edeceğini dile getirdi. "Türkiye’nin Avrupalı yerini tasdik ediyoruz." ifadesini kullanan konuk başbakan, şu mesajları verdi: "Üyeliğiniz uzun dönemli çıkarımızadır. Müzakereler hep çetindir ve iniş çıkışları vardır. Komisyonun tavsiyeleri uyarınca çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum." Türkiye’nin sorumluluk üstlenmesi gerektiği çağrısı yapan Finlandiya Başbakanı, "Burada söz konusu olan AB sürecini geciktirmek değildir. Yavaşlama olsa bile ilerde hızlanacaktır. Belki bu tren yavaşlıyor; ama sonunda nihai istasyon bellidir. "Mevcut problemin Türkiye’nin AB yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklandığını iddia eden Vanhanen, şu görüşleri dile getirdi: "Sorun Ankara Ek Protokolü’nün uygulanmasıyla ilgili. 2005’teki deklarasyon Türkiye’nin ek protokolü hiçbir ayrımcılık yapmadan uygulaması, Rumlara limanların açılmasını belirtmiştir. Türkiye bunu yerine getirmedi." Finlandiya Başbakanı ilerleme raporunda komisyonun yavaşlama olmasıyla birlikte ilerlemeyi de ifade ettiğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious