'Türkiye Türkçesi'nde Birleşik Cümle Üzerine'

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Alaeddin Mehmedoğlu’nun ’Türkiye Türkçesi’nde Birleşik Cümle Üzerine’ isimli kitabı Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörlük Basımevi tarafından yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kitapta Türkiye Türkçesi’nde Birleşik Cümle Oluşumu ve bu alanda söylenmiş fikir ve görüşler, verilmiş tarif ve sınıflandırmalar değerlendirilerek bilimselliğe dayalı yeni teklifler ileri sürülmüştür. Altı bölümden oluşan bu çalışmanın ilk beş bölümünde Birleşik Cümlenin oluşum kanununa uygunluğu ve birleşik cümlenin türleri, bağımlı bileşik cümlede yardımcı cümlenin temel cümleye bağlanma yolları, temel cümlede kullanılan belirgin öğenin yardımcı cümle tarafından açıklanması şartları ’Dede Korkut Kitabı’nda’ Bağımlı Bileşik Cümle ”-sA” şart kip eki ve birleşik cümle meseleleri araştırılmıştır.Kitabın uygulamaya ayrılan altıncı bölümünde edebi eserlerden seçilmiş bağımlı birleşik cümle örnekleri Türklük Bdilminin son bulguları ışığında tahlil edilmiştir.

Prof. Dr. Mehmedoğlu kimdir¿

Prof.Dr.Alaeddin Mehmedoğlu, 31 Mart 1942 yılında Gürcistan’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini bu ülkede tamamladı. 1966 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nin Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 1975 yılında Azerbaycan Türkçesi üzerine doktora tezini tamamlayıp savunarak Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nde doktor ünvanı aldı. 1979’da Yrd.Doç.Drb, 1985’te Doçent, 1994’te profesörlük payesine yükseldi. 1992-1993 Eğitim Öğretim yılında Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1994 yılından bu yuna T.C vatandaşıdır. 9’uluslararası 10’u ulusal olan 19 kongrede bildiri sunmuştur. Yayınlanmış 18 kitap ve 110 tane değişik ulusal ve uluslararası dergi ve 125’ten fazla gazete makalesi vardır. Mehmedoğlu, 10 Mart 1999 tarihinden itibaren SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious