'Türkiye'nin Anavatan'a ihtiyacı var'

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, milletin değerleri üzerinden siyaset yapmadıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Polat Renaissance Otel’de partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği ”Yeniden İktidara Yürüyüş” adlı toplantıya eşi Işın Mumcu ile birlikte katılan Genel Başkan Mumcu, Anavatan Partisi’nin hiçbir zaman milletin temel değerleri üzerinden siyaset yapmadıklarını belirtti.

Milletin manevi değerlerini siyasi malzeme olarak kullananlar olduğunu iddia eden Mumcu, ”Biz milletin değerleri nelerse kültürü, inancı, geleneği, göreneği, ondan alıp bir siyasi malzemeye dönüştüren anlayışı hiç bir zaman benimsemedik. Onlar zaten millette var. Biz milletin değerlerini onayladık, bu değerlere saygı duyduk. O değerleri yaşadık. Ama biz o değerlerin tüccarlığını o değerlerin bezirganlığını yapmadık. Biz bu ülkede Taksim’e cami edebiyatı yapmadık ama bu ülkede on binlerce cami yaptık.” dedi.

Kendi muhafazakârlık anlayışlarının şekil ve gösterişten uzak olduğunu, bağnazlık olmadığını anlatan Mumcu, bu anlayışın bir ruh meselesi olduğunu savundu. Anavatan Partisi’nin istikameti olan bir parti olduğunu anlatan Mumcu, ”6 ay sonra Anavatanlılar anne ve babalarıyla kucaklaşan bir Türkiye görecekler. Türkiye’nin Anavatan’ın iktidarına ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında partisinin çizgisiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Mumcu, ”Biz bu ülkede milliyetçiliğin en iyisini yaptık. Çünkü dünyanın dört bir yanında Türk mallarının itibar kazanması Anavatan’ın sayesindedir. Herkes bilsin ki Anavatan milliyetçidir. Ama Anavatan’ın milliyetçiliği poligon tahtası değildir. Anavatan milliyetçiliği bütün dünyayı Türk bayrağına selam durdurma kavgasıdır. Elbette muhafazakârız ama tutucu değiliz. Biz muhafazakârlığın şekilden gösterişten ibaret bir şey olmadığını, bir ruh olduğunu biliyoruz. Bugün, adına muhufazakâr denilenlerin tamahkâr saplantılarıyla bu milletin değerlerini, kültürünü ayaklar altına almış olmalarını da üzülerek, kahırla seyrediyoruz. Biz bu milletin değerlerine inandık ama biz bu milletin değerlerini sömürmedik.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Kendilerinin iktidara mutlaka geleceklerini iddia eden Mumcu, Türkiye’nin adalet istediği için, bereket istediği için ve Anavatan’a ihtiyaç duyulduğu için iktidar yolunda ilerleyeceklerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious