'Türkiye'nin dünyadaki misafir odası'

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Turizm Konsey Başkanı Hüseyin Baraner, Antalya’nın, Türkiye’nin dünyadaki misafir odası olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ANSİAD) düzenlediği toplantıda konuşan Avrupa-Türkiye Turizm İş Konsey Başkanı ve TUI Holding Türkiye Danışmanı Hüseyin Baraner, dünyada ve Türkiye’de turizm sektörü ve turizm ürünlerinin küreselleşme üzerindeki etkilerini anlattı.Baraner, Antalya’nın 30 yıldır turizmde önemli gelişmeler gösterdiğini, turizmin ülke ekonomisinin lokomotifi haline geldiğini belirterek, “Ama Antalya bir türlü lokomotif durumuna gelemedi” diye konuştu.

Baraner, şunları söyledi:

“Antalya kapasite bakımından Avrupa’da halen çok büyük önem arz ediyor. Avrupa’da şu anda 100 bine yakın seyahat acentesi var. Avrupa’daki satışların yüzde 22-23’ü halen Antalya üzerine yoğunlaşıyor. Antalya şu anda büyük önem arz ediyor, ama ilerisi için de çok fazla ümit vermiyor. Bölgede yapılaşma kontrolsüz ve adeta fırıldak gibi dönüyor. Turizm ve özellikle Antalya hiç bir kimse veya kurum tarafından yönetilmiyor.”

Antalya’nın yapılaşmasında son 10 yılda çok büyük dengesizlik yaşandığına dikkati çeken Baraner, Avrupalı turistlerin bundan büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Avrupalının turizmde Antalya’dan çok şeyler beklediğini vurgulayan Baraner, şöyle devam etti:

“Avrupalı Antalya’nın bileğinin bükülemez ve güçlü olduğunu görmek istiyor. Turizm ürünlerinde seçimini yapmasını istiyor. Antalya’nın ekonomisiyle, doğasıyla ve ekolojiyle yaşanabilir olmasını istiyor. Ürünlerinde, tarımında, emlak sektöründe marka olmasını istiyor. Çevreye duyarlı, insana saygılı, uzun süreli yaşanabilecek bölge olmasını arzu ediyor. İleride yaşamı daha kolay, kaliteli, zenginleştirerek renk katacak yapı istiyor. Antalya’nın artık Avrupa’da, dünyada bir sözü olmalıdır. Antalya artık dünyanın anlayacağı dilde bir mesaj vermelidir.”

“AVRUPA’DA GENÇ NÜFUSTA PARA YOK”

Antalya’nın 2000’li yıllarda Avrupa’da en iyi turizm merkezlerinden olabileceğini ifade eden Baraner, Avrupa’da genç nüfusun az para kazandığını, 50 yaş üstündeki nüfusun da çok para kazandığını vurguladı.

Baraner, şöyle konuştu:

“Avrupa yaşlanıyor. Avrupalı çok çalıştı, çok para kazandı. Bundan sonraki yaşamını da iyi geçirmek istiyor. Genç nüfusta para yok. Yaşlı Avrupalı da yaşam kalitesini artırmayı arzu ediyor. Bu nedenle Antalya, yaşlı Avrupalılar için kendisine yeni bir imaj ve marka yaratmalı. Dünya insanı Antalya’da doğaya, eko değerlere uygun, çevreci bir turizm istiyor. Avrupalı doğal beslenmeye geri dönüyor. Doğal ürünler yetiştirilmesini bekliyor. Avrupalı, Antalya’da yaşamak istiyor. Bunun için de insana, çevreye saygı bekliyor. Bu nedenle bileği bükülmez dünya markaları yaratmalıyız. Antalya’nın artık dünyada saygınlık reytingi olmalı.”

Dünyada insanların değiştiğini, 2050’li yıllara kadar yeni bir toplumsal yapıyla karşı karşıya kalınacağını anlatan Baraner, “Antalya, dünyada Türkiye’nin misafir odası oldu. Yapılan her iyi ve kötü işler Antalya’nın markalaşmasına not veriyor. Antalya’yı dünyanın mutluluk veren yatırım kenti yapmalıyız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious