'Umut Çocukları'

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

'Umut Çocukları' diye adlandırılan Türk ve Alman gençlerden oluşan sokak çocukları,Kars Valisi M. Ufuk Erden ile Emniyet Müdürü İbrahim Demirci'yi ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet Müdürü Demirci'ye istek ve arzularını söyleyen Umut Çocukları, medyaya da seslenerek, mendil satan ve bally çekip cepçilik yapanlarla sokak çocuklarının ayrıştırılmasını istedi. Çocuklar, doğudan kaçırılan çocukların İstanbul'da farklı emeller uğruna kullanıldıklarını ileri sürdüler.

Önceki gün trenle Kars'a gelen Türk ve Almanlar'dan oluşan 27 genç ile Almanya'da bulunan Sosyal Hizmetler Uzmanları Seyit Ali Dikmen ve Stefan Vom Scheidt ile 6 kişilik uzman ekip, Vali Mehmet Ufuk Erden ve Emniyet Müdürü İbrahim Demirci'ye nezaket ziyaretinde bulundu. İlk olarak Kars Valiliği'ni ziyaret eden çocuklara Vali Mehmet Ufuk Erden yakın ilgi gösterdi. Vali Erden, Umut Çocukları Derneği'ne teşekkür ederek gençlere birer hediye verdi. Ameliyat geçiren Umut Çocukları Derneği Genel Başkanı Yusuf Ahmet Kulca ile de bir telefon görüşmesi yapan Vali Erden, geçmiş olsun dileklerini iletti ve böylesine anlamlı ve onurlu bir hizmeti yürüttükleri için teşekkürlerini sundu. Sosyal Hizmetler Uzmanı Stefan Vom Scheidt ise, Vali Erden'e Almanya'yı simgeleyen bir plaket vererek amaçlarının Türk ve Alman gençlerini bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlamak ve önyargıları en aza indirmek olduğunu belirtti.

Umut çocukları daha sonra Emniyet Müdürü İbrahim Demirci'yi makamında ziyaret etti. Demirci, Türk ve Alman gençlerini kapıda karşıladı ve ardından da tanışma faslına geçildi. Gençlerden duygu ve düşüncelerini alan Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, gençlerin bu bölgede de mendil satan ve ayakkabı boyacılığı yapan çocukları gördüklerini söylemeleri üzerine çalışmalar yaptıklarını fakat son bulmadığını söyledi. Demirci, "Tam olarak bitmedi. İşte sizler de gördünüz caddelerde mendil satan, ayakkabı boyayan, tartı yapan çocuklarımız var. Aileleriyle görüşmelerimize devam edeceğiz. Biz, emniyet teşkilatı olarak, diğer kurumlarda kendi kuruluşlarıyla ilgili olarak herkes kendi üzerine düşeni yapacak. Gayretimiz o yönde." dedi.

Almanya'da yaşayan Anıl Akdemir, Türkiye'de çocuklara evlatları gibi davranan polisler olduğunu duyduğunu, bunun da kendilerini çok memnun ettiğini söyledi. Akdemir, "Buralarda polisler çocuklara dayak atmıyorlarmış, baba gibi oluyorlarmış. İstanbul'daki karakola giden çocuklar bir gün sonra kaçsa bile 3 gün sonra geri gelirler. Çünkü oradaki şefkati özlerler. Okumaya başlamayı isterler. İnsan hata yaparak öğrenir. Çünkü bir insan ancak öyle adam olabilir. Eğer öyle olmazsa çocuk her zaman çocuk kalır." diye konuştu. Sokak çocuklarının ıslah edilebilmesi için ailelerinin ekonomik seviyelerinin yükseltilmesi gerektiğini savunan gençler, ailelere ulaşılarak ekonomik destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmalardan sonra Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, gençleri ve uzman ekibe ziyaretlerinin anısına birer hediye verdi ve birlikte resim çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious