'Yarınki sınav öğrencilerin gireceği son sınav olacak'

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP iktidarında ÖSS’nin kaldırılacağını belirterek, yarın yapılacak olan sınavın üniversite kapısı önünde bekleyen öğrencilerin gireceği son sınav olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, ilk ve orta öğretimini tamamlamış milyonlarca çocuğu üniversite kapısı önünde bekleten bu sınav sisteminin iflas ettiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

”Biz CHP olarak dersane sistemine de dayalı mevcut fırsat eşitsizliği içinde öğrencilerin yarıştırılmasını kabul edemeyiz.

Hiçbir değerle örtüşmeyen, eşit koşullarda yarışmanın asla sözkonusu olmadığı ve her şey bir yana insani olmayan bu sınav sistemi sürdürülemez. O nedenle biz CHP olarak diyoruz ki, bu sınav sistemi kaldırılacak, yarın öğrencilerimizin gireceği sınav son sınav olacaktır.

Unutmamak gerekir ki, yarınki sınavda herkes en yüksek puanı alsa bile, çarpık eğitim sistemi ve kontenjanlar nedeni ile daha önce yapılan sınavlardan farklı bir sonuç elde edilemeyecek. Sınava giren öğrencilerimizin dörtte üçü yine boynu bükük olarak üniversite dışında kalacaktır. Bu böyle sürdürülemez. Anaların, babaların, çocuklarımızın hayalleri , umutları, beklentileri, emekleri daha fazla istismar edilemez, edilmemeli.

Bu anlayışla üniversite kapısı önünde bekleyen sevgili öğrencilerimize yarın girecekleri sınavın her şeyin sonu olmadığını da hatırlatarak, geleceğe umutla bakmaları gerektiğini söylüyor, başarı dileklerimle sevgilerimi sunuyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious