RTÜK, Kanaltürk'e '3 gün reklam yasağı'nı yasağını savundu

RTÜK, Kanaltürk'e '3 gün reklam yasağı'nı yasağını savundu .8539
  • Giriş : 12.12.2007 / 14:09:00

RTÜK, Kanaltürk'e verilen "3 gün gelir getirici yayın yapma yasağı"nın yasa hükümleri ve mahkeme kararlarının gereği olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kanaltürk'e verilen '3 gün gelir getirici yayın yapma yasağı'nın hukuki olduğunu açıkladı.
RTÜK'ten yapılan açıklamada, Kanaltürk'e verilen 3 gün gelir getirici yayın yapma yasağı'nın Yolsuzluk ve Yoksulluk' programı sonrasında gönderilen tekzipin geç yayınlanması nedeniyle verildiği belirtildi. Açıklamada, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 28'inci maddesinin düzeltme ve cevap hakkının kullanılmasıyla ilgili hükümleri kapsadığı da anımsatıldı.
3984 Sayılı Yasanın 28'inci maddesine göre açılan dava üzerine, Ankara 26'ıncı Asliye Ceza Mahkemesinin, hakkında yayın yapılan kuruluşun tekzip istemini kabul ettiği kaydedilen açıklamada, bunun üzerine 28 Kasım günü mahkeme kararının yayın kuruluşuna tebliğ edildiği belirtildi.
Açıklamada, tekzip metninin 5 Aralık 2006 tarihinde yayıncı kuruluş tarafından aynı programın sonunda usulüne uygun olmadan yayınlandığı ifade edilerek, Üst Kurul'un bu nedenle yayıncı kuruluşa '3 gün gelir getirici yayın yapma yasağı' uygulanmasına karar verdiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious