RTÜK, radyolara çeki-düzen verecek

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), İstanbul'da radyo frekansları arasında yaşanan kirliliğe son veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

RTÜK Başkanı Zahit Akman İstanbul'da yayın yapan radyolarla birlikte bu çalışmayı gerçekleştirdiklerini ve 103 radyo istasyonunun bulunduğu İstanbul'da uygulamayla 23 radyonun frekansının değiştiğini, 7 radyonun da emisyon yerinin değiştiğini kaydetti. Akman, yeni uygulamayla kalitenin artmasının yanında radyoların reklam gelirlerinde de artış olacağını söyledi.

RTÜK Başkanı Zahid Akman, Ceylan Otel'de Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Başkanı Yusuf Gürsoy'la birlikte İstanbul'daki radyo frekanslarının düzenlenmesiyle ilgili yeni uygulamayı gazetecilere anlattı. Zahid Akman, İstanbul'da 103 radyo istasyonunun bulunduğunu ve dinleyicilerin frekans aralıklarının darlığı nedeniyle radyo dinleyemez hale geldiğini söyledi. Sorunun radyo sahipleriyle biraraya gelinerek çözüm için çalışma gerçekleştirildiğini ifade eden Akman, yeni uygulamayla radyo vericilerinin tamamının Çamlıca'ya taşınması kararırın alındığını açıkladı.


-"RADYO YAYINLARINDAKİ KALİTENİN ARTMASI, REKLAM GELİRLERİNİ DE ARTTIRACAK"-

5 Şubat 2007 sabahından itibaren başlayacak olan uygulamanın yayınların birbirine karışmamasını ve kaliteli olmasını sağlayacağını belirten Akman, yeni uygulama ile izinsiz yayın yapan radyoların kolayca tespit edilebileceğini söyledi. Akman, "Bu amaçla birbirine çok yakın frekanstan yayın yaptıkları için yayınları net dinlenemeyen 23 radyonun frekansları değiştirildi. 7 radyonun da emisyon yeri değiştirilmek suretiyle 30 radyoyla ilgili düzenleme yapıldı. Bu kapsamda frekans kirliliğine yol açan ve izinsiz yayın yaptıkları tespit edilen 4 radyonun da yayınları durduruldu" dedi.

Yeni düzenlemeyle hava ve deniz seyrüsefer ve muhaberat güvenliğinin de sağlanmış olacağını belirten Akman, İstanbulluların daha net ve sorunsuz radyo dinleyebileceklerini belirtti. Akman ayrıca, yayınlardaki kalitenin artmasına paralel olarak reklam gelirlerinde de artış olacağını bunun da radyo çalışanlarına maddi getirisinin olacağını söyledi. Zahid Akman, vericilerin toplu olarak Çamlıca'ya taşınmasıyla yayınların tek merkezden takip edilip denetlenme imkanının da bulunacağını söyledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Akman, proje maliyetinin çok ciddi boyutta olmadığını ve radyoların biraraya gelerek projenin gerçekleştirildiğini kaydetti. Televizyon yayınları için de benzer sorunlar yaşandığını belirten Akman, TV'ler için ihale ve lisanslama süreçlerini bir türlü tamamlanamadığını ancak dijital karasal yayınların başlamasıyla birlikte bu sorunun da aşılmış olacağını belirtti.

RATEN Başkanı Yusuf Gürsoy ise, özel radyoların yayına başlamasından bu yana böyle bir düzenlemenin yapılmasını beklediklerini; ancak bu süreçte bunun gerçekleşmediğini söyledi. Yeni uygulamayla radyolardaki kalitesizlik sorununu ortadan kalkacağını söyleyen Gürsoy, bütün radyolan için eşit uygulamaların sağlanarak projenin gerçekleştiğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious