RTÜK, TRT personeli kararını bozdu

RTÜK, TRT personeli kararını bozdu.11810
  • Giriş : 27.11.2008 / 18:30:00

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TRT personeline ilişkin bazı hususlarda TRT Genel Müdürlüğüne verilen yetkiye ilişkin daha önce aldığı kararı iptal etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, TRT personeline ilişkin bazı hususlarda RTÜK'te olan yetkinin Yönetim Kurulunca Genel Müdür'e devredildiğini belirten ve bu hususlara ilişkin aksaklıkların düzeltilmesi konusunda da Üst Kurul yetkisinin Genel Müdüre devredilmesini talep eden 19 Eylül 2008 tarihli Üst Kurul toplantısında onaylanmış olan kararı iptal eden yeni bir kararın alındığı belirtildi.

Alınmış olan ilk kararın ardından Üst Kurul üyelerinden Hülya Alp, Şaban Sevinç ve Mehmet Dadak'ın imzaları ile bir dilekçe sunulduğunun ve kararın hukuka aykırı olduğu vurgulanarak yeniden görüşülmesinin müzakere edildiğinin anımsatıldığı açıklamada, teklifi kabul eden RTÜK'ün, dilekçedeki vurguları dikkate alarak, TRT Kanunu ile Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun üzerinde Hukuk Müşavirliği'nin inceleme yapmasını ve görüş sunmasını istediği kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

''Hukuk Müşavirliği'nin görüşü ve Hülya Alp'in bilgilendirmesi ile açıklığa kavuştu ki 5767 sayılı Kanun, TRT Kurumunda çalışan personelin kadro unvanları sayısı, ücreti, ek göstergeleri ve alacağı sosyal yardımlara ilişkin konularda RTÜK'ün denetleme görevi ve onay yetkisini değiştirmemişti.

Ayrıca tekrir-i müzakere talebinde vurgulandığı gibi yasayla verilen bir yetki, ancak yasayla devredilebileceğinden ve TRT Yönetim Kurulu yeni oluşturulan şef kadroların hizmet sınıflarının değiştirilmesi ve sözleşmeli personelin tavan ve taban ücretleri arasında aylık sözleşme ücretlerinin belirlenmesi hususunda genel müdüre yetki vermeye yetkili olmadığından, daha önce aldığı kararı geçersiz kılan yeni bir karar almak durumunda kaldı. Bu durumda bu iki karar arasındaki sürede TRT Genel Müdürlüğünce yapılan personele ilişkin tüm işlemlerin yasal dayanağı da ortadan kalkmış oldu.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*