RTÜK: Ahlaksızlıklara göz yummayacağız

RTÜK: Ahlaksızlıklara göz yummayacağız.8898
  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, televizyon programlarının ''sahne şovu'' olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akman, "Televizyon ekranlarında ahlaksızlıklara, düzeysizliklere göz yumulması söz konusu olamaz'' dedi.

Akman, yaptığı açıklamada, bir televizyon kanalında Mehmet Ali Erbil'in sunduğu ''Aşk Olsun'' isimli programda dans eden kadın yarışmacının göğüslerinin açıkta kalmasıyla ilgili RTÜK'e bir çok izleyiciden şikayet başvurusu geldiğini bildirdi.

Televizyon yayınlarının geniş kitlelere ulaştığını, her yaştan, her meslekten, her eğitim düzeyinde izleyici tarafından izlendiğini hatırlatan Akman, şunları kaydetti:

''Bu nedenle hem yayın kuruluşlarının yöneticilerine hem de program yapımcıları ve sunucularına önemli sorumluluklar düşmektedir. Televizyon programı sahne şovu değildir. Televizyon programları milyonlarca izleyici ve özellikle de çocuklar tarafından izlenmektedir. Dolayısıyla televizyon programları tüm toplumu ilgilendirmektedir. O nedenledir ki tüm dünyada yazılı basın ile radyo, televizyon ve sinema alandaki hukuki düzenlemeler birbirinden farklılık arz eder. Bu nedenle televizyon ekranlarında bu tür ahlaksızlıklara, düzeysizliklere göz yumulması söz konusu olamaz.''

Akman, bahsedilen programın yayınının RTÜK uzmanlarınca takip edildiğini ve 3984 sayılı yasada hüküm altına alınan yayın ilkeleri açısından değerlendirildiğini belirterek, konunun RTÜK'ün ilk toplantısında öncelikli olarak ele alınacağını kaydetti.

-ETİK İLKELER İÇİN ATÖLYE ÇALIŞMASI-

RTÜK Başkanı Akman, yazılı basın alanında çalışanların uyacakları etik ilkelerin belirli olduğunu ancak büyük bir ihtiyaç olmasına karşın radyo ve televizyon yayıncılığı alanında etik ilkeler bulunmadığını kaydetti. Bu konuda RTÜK olarak yayıncıların ve akademisyenlerin de katılımıyla bir atölye çalışması gerçekleştirmekte olduklarını belirten Akman, çalışma sonucunda radyo ve televizyon yayıncılığı etik ilkeleri oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious