RTÜK Başkanı Akman hakkında 3 yıl hapis istemi

RTÜK Başkanı Akman hakkında 3 yıl hapis istemi .8539
  • Giriş : 28.09.2007 / 11:03:00

RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkında, bazı televizyon kanallarının, seçim yasaklarına uymadığına ilişkin "görevini kötüye kullandığı" iddiasıyladava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçlarını Soruşturma Bürosu Savcısı Abbas Özden, RTÜK üyeleri Şaban Sevinç ve Mehmet Dadak'ın, Yüksek seçim Kuruluna (YSK) verdikleri dilekçenin ardından, YSK'nın ihbarı üzerine Zahid Akman hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı.

İddianamede, 4 Mayıs 2007 tarihinde başlayan seçim döneminde, radyo ve televizyon kuruluşlarına, uymaları gereken kuralların bildirildiği, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı uzmanlarının da bu kurallara uymayan radyo ve televizyonları tespit edip rapor hazırlamakla görevlendirildiği ve bu raporların, 5 gün içerisinde RTÜK tarafından değerlendirilip YSK'ya sunulması gerektiği hatırlatıldı.

Ancak buna rağmen, uzmanların, yayın ilkelerine aykırı davrandığı tespit edilen radyo ve televizyon kurumları hakkında düzenledikleri raporların, hiç işleme konulmadan bekletildiği ve işlemlerin geciktirildiği ifade edilen iddianamede, söz konusu raporların, üst kurulun gündemine zamanında alınmadığı ve herhangi bir bahane ile tekrar dairesine iade edildiği kaydedildi.

RTÜK üyeleri Sevinç ve Dadak'ın, bu durumu fark ederek, konuyu YSK'ya bildirdiği ve YSK'nın, RTÜK Başkanı Akman hakkında, oy birliğiyle suç duyurusunda bulunulmasına karar verdiği anımsatılan iddianamede, Akman'ın, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı uzmanlarının raporlarını, üst kurulun gündemine almakla yetkili olduğu, ancak bu yetkisini kullanmadığı belirtildi.

Davanın iddianamesinde, Akman'ın, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 257/1. maddesinde düzenlenen "görevi kötüye kullanma" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious