RTÜK Başkanı Akman'a ağır suçlama

RTÜK Başkanı Akman'a ağır suçlama.9204
  • Giriş : 15.09.2008 / 16:10:00

Almanya'daki Deniz Feneri e.V. davasında RTÜK Başkanı Akman hakkında büyük suçlama.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'da Deniz Feneri Derneği'nin yöneticileri pakında açılan dolandırıcılık davasının 5. duruşması Frankfurt'ta görülüyor. Davada, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın adı 'kuryelik yaptığı' şeklinde geçiyor.

Soruşturmayı yürüten polis memuru Alexander Böhme, mahkemeye uzun bir sunuş yaptı. Bütün isimler için ayrı ayrı açıklama yapan Böhme'nin sözünü ettiği isimler arasında RTÜK Başkanı Zahid Akman da vardı. Böhme, birçok yerde Zahid Akman'ın ismini geçirdi ve ayrı bir bölüm açarak Akman'ı bir anlamda kuryelik yapmakla suçladı.

Ulaştığı belgeler ve tanıkların ifadelerinden yola çıkarak Zahid Akman'ın Zekeriya Karaman'la birlikte birçok kez Almanya'ya gelerek elden para teslim aldığını ve bunları zaman zaman kendi otomobillerini de kullanarak transfer ettiğini ifade etti.

Alman polis memuru, davanın kilit ismi olarak da Deniz Feneri Derneği'nin eski başkanı Mehmet Gürhan'ı gösterdi. Gürhan'ın dernek başkanlığından ayrıldıktan sonra da para transferlerine devam ettiği ve yaklaşık 9 milyon euro'luk bir rakamın Gürhan adına aktarıldığını ifade etti.

"SİYASİLER BASKI YAPMADI"

Mahkeme Başkanı Joachim Müller, Türk basınında yer alan bazı haberlere atıfta bulunarak kendilerine yönelik bir siyasi baskı yapıldığına dair ifadeleri hatırlattı ve "Açık yüreklilikle söylüyorum ki hiç kimse bana baskı yapmadı ve hiçbir siyasi isimle de konuşmadım" dedi.

Müller, Almanca'da kullanılan bir deyime gönderme yaparak "Almanya'da saatler farklı işler" diye konuştu ve kesinlikle bağımsız bir yapıları olduğunu ifade etti.

FOTOĞRAF KANAL 7'DE ÇEKİLMİŞ

Başbakan Erdoğan ve Mehmet Gürhan'ın birlikte çekilen fotoğrafını da mahkemeye sunuldu. Mahkeme başkanı, fotoğrafın Gürhan'ın Kanal 7'deki ofisinde çekildiğinin tespit edildiğini ve bunu ispatlayan belgeleri olduğunu söyledi.

Böhme'nin duruşmanın ilerleyen saatlerinde Deniz Feneri Derneği'nde bağış olarak toplanan milyonlarca Euro'nun Türkiye'de elden verildiği isimleri açıklayabileceği belirtiliyor.

Yarınki duruşmada da sanık avukatları söz alacak. Türkiye'den muhalefet partileri de davayla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. CHP milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile DSP milletvekili Harun Öztürk, davayı izlemek üzere Frankfurt'ta bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*