RTÜK Başkanı'ndan 'temcit plavı' yorumu

RTÜK Başkanı'ndan 'temcit plavı' yorumu.11810
  • Giriş : 18.06.2009 / 14:20:00

RTÜK Başkanı Zahid Akman, şahsı ile ilgili suçlamalara 'belge varsa savcıya gidin' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

RTÜK Başkanı Akman ve üyesi Mehmet Dadak, basına bir açıklama yaptı. Dadak'a kınama kararı alındığı açıklandı. Akman'da şahsı ile ilgili suçlamalara 'belge varsa savcıya gidin' dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Kurul üyesi Mehmet Dadak'ın ''Ergenekon'' davasının ikinci iddianamesinin eklerinde Üst Kurul üyelerine yönelik sözleri nedeniyle konunun Kamu Görevlileri Etik Kuruluna bildirilmesine ve Dadak'ın kınanmasına karar verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, Üst Kurul üyelerinden Mehmet Dadak'ın ''Ergenekon'' davasının ikinci iddianamesinin eklerinde RTÜK üyelerine yönelik sözleri nedeniyle konunun Kamu Görevlileri Etik Kuruluna bildirilmesine ve Dadak'ın kınanmasına karar verildiğini açıkladı.

Akman, RTÜK toplantısına ara verildiği sırada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, toplantıda Mehmet Dadak'ın, kamuoyunda ''Ergenekon'' olarak bilinen davanın delil dosyasında yer alan bir konuşmasıyla ilgili konunun da gündem dışı olarak görüşüldüğünü ifade etti.

Müzakere öncesinde Dadak'ın görüşlerini dile getirdiğini ve ''maksadını aşan'' ifadeleri için özür dilediğini aktaran Zahid Akman, Dadak'tan kendisiyle ilgili bir konu görüşüleceğinden toplantıdan ayrılmasının istendiğini ve 8 üyeyle birlikte konunun müzakere edildiğini kaydetti. Akman, şu açıklamalarda bulundu:

''Konunun Kamu Görevlileri Etik Kuruluna bildirilmesi ve Sayın Dadak'ın kurul üyelerinin gıyabında sarf ettiği bu sözlerden dolayı kınanmasına karar verildi. Konu 9. madde kapsamında değerlendirilmedi.

Sayın Dadak, müzakere öncesi konuşmasında da kurul görevlileriyle birlikte konu kamuoyuna intikal ettiği için kamuoyu önünde de bu konuda görüşlerini açıklayacaklarını ifade etti.''

''ÖZÜR DİLERİM''

RTÜK üyesi Mehmet Dadak da ''Ergenekon'' davası sanıklarından Tuncay Özkan'ın 12 Nisan 2008'de Cumhuriyet Mitingi'nin yapıldığı gün kendisini aradığını ve görüştüklerini söyledi. Dadak, şöyle konuştu:

''Bu konuşmada hakikaten beni de üzen, haddini aşan sözlerim olmuştur. Ama bu sözlerim, bir rahatsızlığımın neticesinde olduğundan ve bir stres halinde olduğumdan o sözleri şimdi gerçekten sarf etmemem gerektiğini düşünüyorum. Bundan dolayı o cümlelerde ismi geçen bütün kurul üyesi arkadaşlarımdan, ilgili daire başkanından ve kamuoyundan özür dilerim.''

Bu arada, RTÜK üyelerinden Şaban Sevinç ile Hülya Alp'in konunun görüşülmesi sırasında toplantıda hazır bulundukları ancak oy kullanmadıkları bildirildi.

Zahid Akman medyada kendisiyle ilgili çıkan haberler için şunları söyledi:

Bu konu Deniz feneri kkonusu kamuoyunun gündeminde zaman zaman şahsım hakkında belli bir yayın organlarında sürekli karalama ifadeleri yapılıyor. Benim Almanya'ya girişim yasak olduğunu iddia ediyorlar. Bunun nedeni Almanya'da bulunmam ve oturum süremin bitmesi nedeniyle bunu talep etmiştir. Belgede tahrifat yapıldı iddiasını bu insnalar nasıl gündeme getiriyor saşıyorum. Bu konuda ne belgeniz varsa ortaya koyun. Ne belgeniz varsa kamuoyu ile paylaşın... Medya sürekli kamuoyu önüğnde beni küçük düşürmek için yanlış bilgilendiriyor. Bir belge ve bilginiz varsa neden ortaya çkmıyorsunuz. Bu belgeleri 3 yıldır neden savcılıkla paylaşmıyorsunuz. Bu konuda savcıları davet ediyorum. Baykal dokunulmazlığına sığınarak benim hakkında istediğini söylüyor. Sayın Baykal'ın insanların şeref ve haysiyetiyle oynamanın doğru olmadığını bilmesini bekliyorum.

Biz bir kurulun başındayız ve bizim aldığımız tüm kararlar tüm TV'leri bağlıyor ... Bu konuda sürekli aleyhimde yayın yapılıyor. Elinizden belgeniz varsa savcılığa iletsin. Konu 3 yıldır gündemdedir. Temcit pilavı ile ısıtıp ısıtıp getirmesinler ellerinde belge varsa savcılığa gitsinler.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*