RTÜK Başkanı'nı azletme yetkim yok!

RTÜK Başkanı'nı azletme yetkim yok!.10325
  • Giriş : 18.09.2008 / 11:56:00

"Olayın Türkiye boyu ortaya çıkarılmalı" diyen Toptan, "Savcılarımız süratle olaya el koyup olayı çözümlemeli. Bizim dini duygularımız kötü kullanıldı" diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı, "Dün verilen bu kararı Türkiye görmezlikten gelemez, zaten Cumhuriyet Başsavcıları konuyla ilgili araştırmayı başlattı. Bu tür olaylarda ilgili kurum kimse süratle işi sonuçlandırmazsa o zaman siyaset kurumu içinde yoğun tartışmalar yapılıyor" ifadesini kullandı.

TBMM Başkanı Toptan, konunun hızlandırılması gerektiğini belirterek, "Çünkü, bu tür olaylarda, gelişmelerde, ilgili kurum neresi ise bu yargıolabilir, yasama olabilir, idare olabilir, ilgilisi kim ise süratle hareket etmez ve süratle sonuçlandırmaz ise işte o zaman siyaset kurumu içerisinde yoğun tartışmalar yapılıyor ve yargı, yahut o işi götürmekte ve yürütmekte olan birim, işini tam anlamıyla gerçekleştiremiyor. O bakımdan dünkü kararın sonunda bizim savcılarımız da süratle olaya el koyup, süratle sonuçlandırmak için gereken herşeyi yapmalıdır" dedi.

"Hiç bir şey olmadı, oradaki karar orada kaldı. Türkiye'nin bununla ilgisi yok' dememeli, bir çok nedenle dememeli" diyen Toptan, "Bizim din duygularımız kullanıldı, insani değerler kullanıldı ve kötü kullanıldı. Bu kötü kullanım daitiraflara dayalı olarak Alman yargısı tarafından hükme bağlandı. Türkiye'nin çok hassas olduğu bir alandır bu alan. İnsanlarımızın bu tür konulardaki yardım severduygularını, özelliklerini biliyoruz. O bakımdan, burada yanlış yapanın yanına kar kalmadığının mutlaka Türkiye boyutunda da ortaya çıkarılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Toptan "RTÜK Başkanı Zahit Akman istifa etmeli mi?" şeklindeki soruya ise "Benim RTÜK Başkanı'nı azletme yetkim yok" yanıtını verdi.

"Tartışmalardan korkulmamalı"

TBMM Başkanı Toptan, "siyasette yükselen tansiyona ne diyorsunuz?" sorusunu cevaplarken de belli bir düzeyi koruduktan sonra siyasette tartışmadan korkulmaması gerektiğini ifade etti.

Toptan, "Tam tersine bir ülke tartışamıyorsa, sorunlarını konuşamıyorsa orada demokratik eksiklik var demektir. Çok şükür Türkiye'de her şey tartışılabiliyor, her şey konuşulabiliyor amadediğim gibi o asgari çizgiyi korumamız gerekir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*