RTÜK 'Cumhuriyet' reklamını tartıştı

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00
  • Güncelleme : 12.09.2016 / 00:32:17

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Cumhuriyet gazetesinin reklam kampanyası hakkında uzmanların hazırladığı raporu ele aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet gazetesinin "Cumhuriyet'inize sahip çıkın!" sloganıyla başlattığı reklam kampanyası tartışma yarattı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), son toplantısında reklamı yayımlayan televizyonlara ceza verilmesini tartıştığı, kararın önümüzdeki haftaya bırakıldığı öğrenildi.
Edinilen bilgilere göre, RTÜK üyelerinin son toplantısında Cumhuriyet gazetesinin bir süredir devam eden "Cumhuriyet'inize sahip çıkın!" reklam kampanyası hakkında uzmanların hazırladığı rapor görüşüldü.

5-6 televizyon kanalının yayımladığı reklam için ceza verilmesi gerektiğini savunan bazı üyeler, reklamın "Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik provokasyon olduğunu, Meclis'in iradesine ipotek konulduğunu" öne sürdü.

Bazı kurul üyeleri ise televizyonlardaki reklamın Cumhuriyet gazetesinin kendi nüshalarında da yayımladığını belirterek, "Eğer bir suç unsuru olsaydı, günlerdir yayımlanan reklam hakkında basın savcıları harekete geçer, gereğini yapardı. RTÜK Kanunu'na aykırılık ve bir suç unsuru olduğunu düşünmüyoruz" dedi.

Temasa geçildi iddiası
Reklamda gizli mesaj verilmesinin söz konusu olmadığı, bu reklam nedeniyle televizyonlara ceza verilmesi halinde kamuoyunun tepki göstereceği de toplantıda dile getirildi. Tartışmaların ardından televizyonlara bu konuda ceza verilemeyeceği kanaatinin oluştuğu, ancak kararın önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda verilmesinin benimsendiği öğrenildi.

RTÜK'ün söz konusu reklamı yayınlamamaları için televizyon yönetimleriyle temasa geçtiği öne sürülürken, RTÜK kaynakları iddiaları doğrulamadı.

'Tehlikenin farkında mısınız?'

Cumhuriyet gazetesinin, bir süre önce başlattığı reklam kampanyasında fonda siren sesleri duyuluyor ve şu ifadeler kullanılıyor:
# 1881 - 2007 / Mayıs 2007'de cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor. Tehlikenin farkında mısınız? Cumhuriyet'inize sahip çıkın!
# 16 Mayıs'ta saatler 100 yıl geri alınıyor. Tehlikenin farkında mısınız? Cumhuriyet'inize sahip çıkın!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious