RTÜK daha fazla yetki istiyor

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, kurumun televizyon yayınlarına ilişkin kamuoyu araştırmalarında daha aktif rol üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TRT ve Maltepe Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği ''Radyo Televizyon Yayınları Kamuoyu Araştırmaları Platformu Yaklaşımlar, Eğilimler ve Sorunlar'' konulu konferans, TRT Adnan Öztrak Konferans Salonu'nda başladı.RTÜK Başkanı Zahid Akman, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, özel televizyon kanallarının yayın hayatına başlamasının ardından kamuoyu araştırmalarına olan ilginin arttığını kaydetti.
Reklam verenler, reklamı hazırlayanlar ve yayınlayanlardan oluşan şirketlerin kamuoyu araştırmaları gerçekleştirdiğini ifade eden Akman, bu araştırmalara katılan izleyici grubunun Türkiye'nin genelini ne ölçüde yansıttığının sorgulanması ger7ektiğine işaret etti.

Araştırma sonuçlarının yayıncı kuruluşlar tarafından tüm Türkiye'nin tercihi şeklinde yansıtılmasının yanlış olduğunu ifade eden Akman, bunun yayın kalitesini de olumsuz etkilediğini bildirdi.RTÜK'ün kamuoyu araştırmalarına ilişkin çalışmalar yürüttüğünü belirten Akman, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin genelini ilgilendiren ve insanlarımızın günde yaklaşık 5 saat televizyon izlediği gerçekliğini göz önüne alarak, insanları yönlendirmeye yönelik bu tür bilgilendirmelerin oluşmasında etkili olan bu araştırmalarda biz etkin rol almak istiyoruz. Bu araştırmaları biz yapalım demiyoruz. Ancak bu araştırmaları bilimsel gerçekliklere uygun, Türkiye'nin genelini kapsayacak bir şekilde yapılması zorunluluğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Bu bazı televizyon kuruluşlarının inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemlidir. Bazı kuruluşların tek başına iç bünyelerinde yapmış oldukları bir çalışma olmasına rağmen, kamuoyuna tüm Türkiye'yi ilgilendiren, bilimsel gerçekliklere uygun bir araştırmaymış gibi sunulması çalışmalarına biz müdahale edeceğiz.''

'MEYDAN OKUMA GİBİ ALGILANMASIN'

Bu müdahalenin bir meydan okuma gibi algınlanmaması gerektiğini vurgulayan Akman, işaret ettiği sorunların araştırmaları gerçekleştiren kuruluşlar tarafından da dile getirildiğini söyledi.

Reyting amacıyla hareket eden yayın kuruluşları ile TRT'nin aynı ölçülerde değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Akman, bunun toplumsal sorumluluk anlayışı içinde hareket eden TRT'nin yıpranmasına yol açabildiğini kaydetti. Akman, TRT'nin kamu yayıncılığı yapması niteliğiyle de ekonomik sorunlarının çözümünde katkıda bulunulması gerektiğini ifade etti.

ALİ GÜNEY'İN SÖZLERİ

TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney de, kurumun yaklaşık 30 yıldır Türkiye'deki yayıncılık ve etkilerine ilişkin kamuoyu araştırmaları gerçekleştirdiğini, bu alanda deneyim sahibi olduğunu söyledi.

Kamuoyu araştırmaları konusunda üniversiteler ve ilgili kurumlarla işbirliği yaptıklarını belirten Güney, bunun sorumlu yayıncılık anlayışının bir gereği olduğunu vurguladı.

''TRT'nin reyting kaygısı yoktur'' diyen Güney, ancak ulaşabildiği coğrafi alan ve izleyici sayısı dikkate alındığında ise TRT'nin hak ettiği yerde olmadığını belirtti. Güney, ''Hiçbir ticari kaygı duymaksızın ülke çıkarları doğrultusunda yayın yapmaktayız. Reyting kaygısıyla kültürel değerleri yok eden yayınlardan uzak durmaktayız'' diye konuştu.

Sosyal ve kültürel yaşamın başta göç olgusunun da etkisiyle değiştiğine dikkati çeken Güney, bunun radyo ve televizyon yayınlarına ilişkin tercihlerde de farklılaşmaya yol açtığını belirtti.

Güney, tüm bu değişime karşın yayıncı kuruluşların sosyal sorumluluk anlayışından uzaklaşmamaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Razbonyalı ise kamuoyu araştırmalarının yayın dünyası üzerindeki önemine değinerek, TRT ile işbirliği içinde gerçekleştirdikleri konferansın bu alandaki sorunların ortaya konması ve çözüm yollarının bulunması konusunda önemli bir aşama olacağına inandığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious