RTÜK kısıtladı, satışlar arttı

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

RTÜK'ün, şikayetler üzerine TV kanallarının gündüz kuşaklarındaki kadınlara yönelik programlara kısıtlama getirmesinin ardından, örgü ve el işi yapan kadın sayısında artış yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Tuhafiyeciler ve Benzerleri Odası Başkanı Nedim Özbalaban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı TV programlarına RTÜK tarafından getirilen kısıtlamalar nedeniyle kadınların kendilerine yeni hobiler edinmeye başladığını söyledi.

Gündüz kuşağında yer alan programlar yüzünden ekran başından ayrılmayan kadınların son aylarda televizyon seyretmek yerine özellikle örgü, dantel ve tahta süsleme gibi işlere merak sardığını dile getiren Özbalaban, ''Bu durum, örgü ve diğer el sanatları malzemeleri satan tuhafiyecilerin yüzünü güldürmeye başladı'' dedi.

Özbalaban, el sanatlarına yönelik ürünler satan tuhafiyicilerin işlerinde hissedilir kıpırdanma olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

''Son dönemde orlon ve yün ipin yanı sıra örgü şişi satışlarında ciddi artış oldu. Bu da piyasaya bir canlılık getirdi. Bazı TV kanallarının hobi ve el sanatları programları yapmaya başlamasıyla el sanatlarına ve örgüye ilgi iyice artmaya başladı. Bu programları yapanlara esnaf adına teşekkür ediyoruz.''

-''PARAYLA İLGİSİ YOK''

Özbalaban, kadınların son dönemde örgü ve diğer el sanatlarına yönelmesinin, kazak ve benzeri ürünlerin pahalı olmasıyla ilgisinin bulunmadığını vurguladı. Çarşı ve pazarda 5-10 YTL arasında triko alınabildiğine dikkati çeken Özbalaban, şunları söyledi:

''Kadınlar, tamamen vakit geçirmek için el işlerine yöneldi. Çünkü, kadınlar iplik parasıyla hatta yarısına bu trikoları pazar ve çarşıdan alabilirler. Kadınlar, (Benim elimden olsun ve modeli sadece bende olsun) mantığıyla el işine yöneldi. Bir de el sanatlarına ilginin artmasıyla çok kaliteli iplikler satılmaya başlandı. Çok değişik, renk ve kalitede ipliker satılıyor. Bu da kadınları
cezbediyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious