RTÜK kuralları sertleşiyor

RTÜK kuralları sertleşiyor.15374
  • Giriş : 13.07.2008 / 15:02:00

RTÜK'ten tartışılacak bir karar daha! RTÜK alkolle savaşta yeni bir metod buldu! Senaryolara da müdahale edilecek...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

RTÜK Teşkilat Yasası’nda yapılacak yeni düzenlemeyle dizilerde alkollü ürünlere mozaik uygulanmayacak, ancak alkollü sahnelere prodüksiyon aşamasında müdahale edilecek Düzenleme yürürlüğe girdiğinde dizilerde alkollü sahneler yer almayacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, RTÜK Teşkilat Yasası’nda yapacakları yeni düzenlemeyle ekranlarda içkiyi özendirici yayınlara müdahale edeceklerini açıkladı. Yeni taslağa göre içkiye mozaik uygulanmayacak, ancak alkollü sahnelere prodüksiyon aşamasında müdahale edilecek. Özendirmenin boyutuna RTÜK uzmanları karar verecek ve lisans iptaline kadar ceza kesilecek.

‘2 yıldır takip ediyoruz’

Akman, Milliyet’e de iki yıldır yayınlardaki alkol sahnelerini takip ettiklerini açıklarken “Uzmanlarımız, doğrudan alkol reklamı yapılmasa da hatırlatıcı, bilgilendirici ve özendirici yayınlar olduğunu tespit etti. Rahatsız edici tespitler var” dedi. Akman, bu tespitlerin ardından bu kuruluşların genel yayın müdürleri ile görüştüklerini dile belirterek “Yayın yönetmenleri ‘Biz de farkındayız. Ancak bütün diziler dış yapım, yani prodüksiyon. Senaryonun hangi çerçevede olması gerektiğini anlaştıktan sona onlar getiriyorlar. Yapılanların içeriğinden biz de rahatsızız’ dediler. Biz de uzmanların görüşü doğrultusunda düzenleme yaptık” dedi.

İçkinin de ölçüsü var’

Türkiye’de içki tüketmenin bir ölçüsü bulunduğunu savunan Akman, şöyle devam etti: “Türkiye’de akşam yemeğinde, gece bir yerlere giderek içerler. Bazı dizilerde, babaların çocuklarına ‘evladım iç bir kadeh sıkıntını giderir’ tarzında psikologların uygun görmediği bir takım alışkanlık halini alacak davranışlar sık sık gündeme getiriliyor.Yapanları tespit ettik. Şu andaki kanunla bu uygulamalarla mücadele edemiyoruz. Yasa çıkınca çocukların sağlığını olumsuz etkileyecek tarzda tüketime teşvik söz konusu olduğunda müdahale edilecek, olay bu.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*