RTÜK üyelerinden TGRT'nin devrine dava

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun TGRT'nin devrine imkan sağlayan kararına muhalif üst kurul üyeleri, devrin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

RTÜK'ün CHP tarafından seçilen üyeleri Arif Merdol, Şaban Sevinç ve Mehmet Dadak'ın avukatı Levent Gök, RTÜK'ün almış olduğu hisse devrine ilişkin bu kararına, işlemlerin gereği gibi yapılmadığı, TGRT'nin yeni şirketin hisse yapısının tam olarak belirlenemediği, kimlerin televizyonu satın alındığının bilinmediğini, hisse devrinin yasalardaki mevzuat uygun olmadığı için karşı çıktıklarını belirtti.

Gök, televizyon kuruluşlarında yabancı sermayenin payının yüzde 25'i geçemeyeceği yönünde yasalarda hüküm bulunduğuna işaret ederek, "Bir özel radyo ve televizyon yayın kuruluşuna ortak olan gerçek veya tüzel yabancı kişi bir başka televizyon kuruluşuna ortak olmaz" maddesinin yer aldığını ifade etti.

RTÜK'ün görüşmeler yapılırken hukuk müşavirliğinin görüşünü almadığını öne süren Gök, hisse devrinden toplanan genel kurulda evrakları eksik olan üç yabancı hissedarın, yüzde 22 hisseyle New Nedherlands grubu ve yüzde 75 hisseyle Ahmet Ertegün'ün yönetim kuruluna seçildiklerini ifade etti. Şirket sözleşmesine yapılan eklemeyle yönetim kurulu toplantısı için basit çoğunluk sistemi getirildiğine işaret eden Gök, yüzde 1 pay sahibi olan kişilerin şirkette tamamen söz sahibi olduklarını öne sürdü. Gök, yüzde 75 hisseye sahip Ahmet Ertegün'ün tek başına bir icra yetkisi olmadığını, diğer iki yüzde birer oranında hissesi olan ortakların ise genel kurul toplama yetkisine sahip olduğunu belirtti.

Gök, satış işlemleri kamuoyunda duyulduğu andan itibaren şirketin doğrudan yabancılara satışının yapılacağı ve yabancı kişinin ise Robert Murdoch'un sahibi olduğu ABD şirketi News Corporation olacağı kanısının oluştuğunu kaydetti.

Gök, TGRT'nin satın alınmasına sözleşme hükümlerinde, alıcı şirketin bir süre sonra başka bir şirkete haklarını devredebileceği yönünde düzenleme yapıldığını belirtti. Gök, TGRT'nin yüzde 22'sine sahip olan New Nedherlands şirketinin Rubert Murdoch'un News Corporation'un bir alt grubu aldığını belirtti. Gök, bir süre sonra TGRT'nin Murdoch'un News Corporation şirketine devredileceğini iddia etti. Gök, RTÜK ve Ticaret Kanunu'nun yerli ve yabancı hissedarların imtiyazlı hisselere sahip olamazlar ilkesine aykırı satışının gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Gök, RTÜK üyelerinin TGRT'nin devrinin yasalara, RTÜK kanunu, Ticaret Kanunu, anayasa ve Avrupa Sınırdışı Sözleşmeleri'ne aykırı olduğunu kaydetti.

Davayı açan RTÜK üyesi Şaban Sevinç'te Bölge İdare Mahkeme Mahkemesi'ne geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious