RTÜK üyeliği için adaylar belirlendi

  • Giriş : 25.05.2007 / 21:44:00

AK Parti ve CHP, boşalan RTÜK üyelikleri için adaylarını belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

9 üyeden oluşan RTÜK'te çekilen kura sonucu, 14 Temmuzda düşecek 3 üyelik için, AK Parti ve CHP, kendi kontenjanlarına düşen üye sayısının 2 katı adayın ismini TBMM Başkanlığına bildirdi.

Alınan bilgiye göre, AK Parti, kura sonucu üyelikleri düşen Zahit Akman ve İlhan Yerlikaya'yı yeniden aday gösterdi. AK Parti'nin diğer adayları ise Sami Şener ve Mahmut Beşirli oldu.

CHP ise Parti Meclisi Üyesi Hülya Alp ile TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş'in sekreteri Özcan Karakuş Erdoğan'ı aday gösterdi.

-GENEL KURULDA GİZLİ OYLAMA-

Danışma Kurulunda seçim tarihinin tespit edilmesinden sonra Genel Kurulda yapılacak gizli oylamayla, yeni RTÜK üyeleri seçilecek.

AK Parti'nin gösterdiği 4, CHP'nin gösterdiği 2 aday arasından, AK Parti'den 2, CHP'den ise 1 aday, RTÜK üyesi olarak belirlenecek.

TBMM Genel Kurulu'ndaki seçimlerde, kime oy kullanılacağına dair görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak.

AK Parti ve CHP grupları tarafından gösterilen adaylar için ayrı ayrı listeler halinde birleşik oy pusulası düzenlenecek. Adayların adlarının karşısındaki özel yer işaretlenerek, siyasi parti gruplarının kontenjanlarından Üst Kurul'a seçilecek üyelerin sayısından az veya fazla verilen oylar, geçersiz sayılacak.

-ÜÇTE BİRİ, 2 YILDA BİR YENİLENECEK-

Yasa uyarınca, Üst Kurul üyelerinin seçimi, adayların TBMM Başkanlığına bildiriminden itibaren 5 gün içinde tamamlanacak.

Anayasa'da yapılan değişikliğe paralel olarak Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunda yapılan değişikliğe göre, Üst Kurul, en az 4 yıllık yükseköğrenim görmüş, meslekleriyle ilgili konularda kamu veya özel kuruluşlarda en az 10 yıl görev yapmış, mesleki açıdan yeterli bilgiye, deneyime ve devlet memuru olma niteliğine sahip, 30 yaşını doldurmuş kişiler arasından TBMM tarafından seçilecek 9 üyeden oluşuyor.

RTÜK üyelerinin görev süresi 6 yıl olarak belirleniyor. Üyelerin üçte biri, 2 yılda bir yenileniyor. Üyelerin, görev süresinin bitiminden 2 ay önce herhangi bir nedenle boşalma olması halinde ise boşalma tarihinden itibaren veya boşalma tarihinde TBMM tatildeyse, tatilin bitiminden itibaren 1 ay içinde aynı usulle seçim yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious