RTÜK ve BTK için birleştirme sinyali

RTÜK ve BTK için birleştirme sinyali.11833
  • Giriş : 29.06.2009 / 23:05:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım RTÜK ve BTK kuruluşlarının birleştirilmesi ve tek bir düzenleyici kurumun oluşturulmasının kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kuruluşlarının birleştirilmesi, burada tek bir düzenleyici kurumun oluşturulması önümüzdeki orta vadede kaçınılmaz gibi görünüyor'' dedi.

İnterPromedya tarafından bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen ''İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması'', İTÜ Maslak Kampusü Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle açıklandı.

Yıldırım, törendeki konuşmasında, bilişimin ufkunun çok açık ve geleceği zengin fırsatlarla dolu bir sektör olduğunu belirterek, Avrupa Birliği'nde yayınlanan bir raporun küresel mali krizden etkilenmeyen tek sektörün bilişim olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Yakınsama olgusunun kurumların düzenleme alanlarını birbirine karıştırdığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

''Yakınsamada mutlaka orta vadede yasal altyapıyı gözden geçirmemiz gerekiyor ki bu gelişmelerin önünde engel oluşturmayalım. Görüntü video iletişimi ile telekomünikasyon alt yapı iletişimi iç içe girmiş durumda, bunu bir kurala bağlamamız lazım. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kuruluşlarının birleştirilmesi, burada tek bir düzenleyici kurumun oluşturulması önümüzdeki orta vadede kaçınılmaz gibi görünüyor. Sektörün sağlıklı büyümesi için buna hazırlıklı olmamız lazım.''

Sektörün gelişmesi için bilişim otoyolların hazırlanmasının da önemine işaret eden Yıldırım, Türkiye'de son 5-6 yılda altyapıya yapılan yatırımla Avrupa'da 7, dünyada 13. sıraya gelindiğini söyledi.

Yıldırım, bilişim alanında yapılan yatırımın 2008 yılında 4 milyar TL'nin üzerinde gerçekleştiğini, yatırım gelir oranın yüzde 25 civarında bulunduğunu, internet abone sayısının yüzde 30 artış gösterdiğini anlattı.

Sektörün kendilerine verdiği iletişimin lokomotifi olma görevini kabul ettiklerini söyleyen Yıldırım, ''Bunun yakıtını sizler veriyorsunuz. Türkiye'de iletişim vergileri bu işin yakıtıdır'' dedi.

Veri iletişiminde gerçekleştirdikleri vergi indirimlerine de değinen Yıldırım, 2013 yılına yönelik bilgi toplumu olma hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla yaptıklarını ifade etti.

Numara taşınabilirliğinde 3,9 milyon kişinin bu hizmetten faydalandığını ifade eden Yıldırım, kapsama alanı konusunda ise ''İşletmelerden ricam, şu memleketin her tarafını kapsayın, yoksa vatandaş her gün bana selam gönderiyor. O selamı da aynen size iade ederim'' diye konuştu.

Yıldırım, vatandaşlık numarası verildiğinde bütün bilgilerin bu numara altında toplanması gerektiğini dile getirerek, ''Bu yönde çok ciddi bir çalışma başlatıyoruz. İyi hal kağıdı ya da sabıka kaydı... Vatandaş gidip almayacak, bilgisayardan ya da telefondan girecek oradan iyi hal kağıdını alacak. Veya bir sonraki adımda vatandaş numarasını girecek, bütün işlemler kendiliğinden hallolacak, sadece sonucu alacak. Bilgi toplumundan ben bunu anlıyorum'' dedi.

Bakan Yıldırım, bu törende ödül alanların hemen yarından itibaren yine ne yapacaklarını düşüneceklerini belirterek, ''İş hayatı böyle. Nerede olursanız olun dinamik bir yapısı var. Memuriyet gibi değil. Memurluk gibisi yok. Herkese tavsiye ederim'' sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*