RTÜK ve TRT'ye sigara uyarısı

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, TRT ve RTÜK’e “Tütün ve Tütün Ürünleri ile Mücadele ve Kontrol Önlemleri” ile ilgili bir yazı gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’de sigara içmenin yaygın bir alışkanlık ve önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu bildiren yazıda, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında tütün tüketiminde üçüncü sırada, dünya ülkeleri arasında ise yedinci sırada olduğu belirtildi.

Yazıda, Türkiye’de 17 milyon kadar sigara içen kişi olduğu ve her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını kaybettiğinin tahmin edildiği ifade edilirken, bu sayının trafik kazalarına bağlı ölümlerden 15-20 kat fazla olduğu dile getirildi.

“Bu bağlamda kişisel ve toplumsal zararları artık yaygın olarak bilinmekte olan sigara tüketiminin azaltılması için tüm dünya ülkeleri çeşitli tedbirler almaktadır. Ülkemizde de 7/11/1996 tarihli ve 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun toplumsal sağlığımıza yönelik bu tehdidin ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler öngörmektedir. Ancak bu Kanun hükümleri de ilgili alanda uygulama açısından yeterli olmamaktadır” denilen yazıda, bu nedenle Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin TBMM gündeminde oluğu anımsatıldı.

Yazıda, söz konusu yasa teklifiyle TRT ve diğer ulusal, bölgesel, yerel yayın yapan özel televizyon ve radyoların tütün ürünleri alışkanlığının zararları konusunda uyarıcı ve eğitici içerikli yayınların esasları ve sürelerinin yeniden belirlendiği kaydedildi.

Bu yayınların hazırlık çalışmalarına önceden başlanması amacıyla Sağlık Bakanlığı ve TRT işbirliğinde bir çalışma grubu oluşturulmasının planlanlandığı duyuruldu.

Yazıda, “Söz konusu yasa teklifi yasalaşıncaya kadar gerek resmi kuruluşlarca, gerekse de sivil toplum örgütleri tarafından yürütülen, sigara içme alışkanlığının azaltılması, toplu bulunulan yerlerde ‘temiz hava’lı mekanların arttırılması ve toplumun sigaranın zararları konusunda bilinçlendirilmeleri gibi sigara karşıtı çalışmalara devam edilmesi gerekmektedir” denildi.

Bu nedenle yazıda yayınların, çok izlenen saatlere çekilmesi ve rol gereği bile olsa tütün ürünlerini özendirici sahnelerin kullanılmamasına özen gösterilmesi istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious