RTÜK'e 3 yeni üye seçilecek

RTÜK'e 3 yeni üye seçilecek.15374
  • Giriş : 11.05.2009 / 10:47:00

Deniz Feneri davası nedeniyle kamuoyunun gündeminden hiç düşmeyen RTÜK"te, 13 Mayıs günü yapılacak kura çekimi ile üç üye yenilenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

13 Mayıs Çarşamba günü yapılacak kura çekimi sonucu üç üye belirlenecek. Daha sonra da bu üyelerin yerine TBMM tarafından yeniden seçim yapılacak. Kurada çıkan üyeler, yeniden aday gösterilebilecek.

PARTİLER ADAY GÖSTERECEK, TBMM SEÇECEK

RTÜK"te noter huzurunda yapılacak kura çekimine daha önce kuraya katılan, Başkan Zahit Akman ile üyeler Hülya Alp ve İlhan Yerlikaya girmeyecek. Diğer üyeler Vahap Darendeli, Mehmet Dadak, Davut Dursun, Şaban Sevinç, Paşa Yaşar ve Taha Yücel kuraya katılacak.

Bu altı üyeden üçü kuradan çıkacak. Kurada belirlenen üyeler daha önce hangi parti tarafından aday gösterilmişse, TBMM seçiminde yine aynı parti, yeni ya da kuradan çıkan üyesini aday gösterecek. RTÜK üyelerinden Şaban Sevinç, Hülya Alp ve Mehmet Dadak CHP, diğer üyeler ise AKP kontenjanından seçilmişlerdi.

ÜYELİK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Yasa uyarınca üst kurul, en az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş, mesleklaeriyle ilgili konularda kamu veya özel kuruluşlarda en az 10 yıl görev yapmış, devlet memuru olma niteliğine sahip, 30 yaşını doldurmuş kişiler arasından TBMM tarafından oluşuyor. seçim için, siyasi parti grupları iki misli aday gösteriyor. Üst Kurul üyelerinin görev süresi altı yıl devam ediyor ancak bu üyelerin üçü iki yılda bir yenileniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*