RTÜK'e Eylül ayında iletilen şikayetler en çok dizilerden

RTÜK'e Eylül ayında iletilen şikayetler en çok dizilerden.8539
  • Giriş : 12.10.2007 / 13:20:00
  • Güncelleme : 12.10.2007 / 14:37:28

RTÜK'e Eylül ayı içinde iletilen şikayetlerin yüzde 22'sini yerli dizilere yönelik eleştiriler oluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) Eylül ayı içinde iletilen şikayetlerin yüzde 22'sini yerli dizilere yönelik eleştiriler oluşturdu.

İzleyici, dizilerde ''doğu kökenli kültürün empoze edilmeye'' çalışıldığından ve ''evlilik dışı ilişkilerden doğan çocukların'' konu edilmesinden şikayetçi oldu. 

Televizyonların yeni yayın dönemine başladığı döneme işaret eden 1-30 Eylül tarihleri arasında RTÜK İletişim Merkezi'ne gelen yaklaşık 5 bin bildirimin yüzde 22'sini yerli dizilere yönelik şikayetler teşkil etti.

Buna göre, yerli dizilere ilişkin şikayetler bildirimlerin yüzde 22'sini oluştururken, reklam kuşakları yüzde 9'luk oranla ikinci sırada yer aldı. Haber bültenleri yüzde 7, direnç yarışmaları ile reality şovlar yüzde 6, magazin programları yüzde 5 ve kadın kuşak programları da yüzde 4 oranında şikayet aldı.

YERLİ DİZİLERDE DOĞU KÜLTÜRÜ-

Bildirimlerin en yoğun olduğu yerli dizilerin şikayet konusu edildiği kriterler, yoğun olarak ''doğu kökenli kültürün empoze edilmeye çalışılması'' şeklinde algılandı.

Reklam kuşakları konusunda gelen şikayetlerde de ağırlığı, yoğun ve uzun reklam yayınları oluşturdu. İzleyici tarafından, kadının cinsel obje olarak reklamlarda yer almasından da şikayet edildi.

Haber bültenleri, magazin ağırlıklı konulara yer verilmesi ve reklam yayınlanması ile ilgili olarak şikayet edilirken, direnç yarışmalarında jüri olarak tayin edilenlerin yarışmacılara karşı tutumları da eleştirildi.

TÜRK AİLE YAPISINA AYKIRI-

RTÜK İletişim Merkezi'ne ulaşan bildirimlerin incelenen kriterler bazındaki dağılımları ise şöyle sıralandı:
-Program kaldırılsın: Yüzde 16
-Çocukların ve gençlerin korunması: Yüzde 12
-Toplumu yanıltma: Yüzde 7
-Türk aile yapısına ve ahlaka aykırılık: Yüzde 6
-Reklamların niteliği: Yüzde 5

İzleyici tarafından yapılan bildirimlerde ön plana çıkan programın kaldırılması konusu, yerli diziler ile reklamlar üzerinde yoğunlaştı.

Çocukların ve gençlerin korunması konusunda gelen bildirimlerin, çocuklara dönük olduğu söylenen, ancak onların ruh dünyası ile çok da uyuşmadığı vurgulanan diziler ile özellikle reklamlarda yer alan cinsellik konularında öne çıktığı görüldü.

Kanallarda yayınlanan yarışmalardan ödül kazandığı halde bunun karşılığını nakdi ya da ayni olarak alamayan bazı seyirciler, bu tür programların toplumsal açıdan yanıltıcı olduğunu vurguladı.

Türk aile yapısına ve ahlaka aykırılık konusunda ön plana çıkan program türü yerli diziler ve reklamlar oldu.

RTÜK İletişim Merkezi'ne ulaşan izleyici şikayetlerinden bazıları şöyle:
-''Sihir ve büyü içeren dizilerin, şiddet içeren dizilerden daha zararlı olduğunu düşünüyorum. Bu dizilerin yayından kaldırılmasını istiyorum. Sihir ve büyü içeren bu diziler, hem küçüklerin, hem de yetişkinlerin psikolojilerini bozuyor. Hayal ve gerçek arasındaki farkı kaybetmelerine sebep oluyor.''
-''Geçtiğimiz yayın döneminde arkadaşlarımla dikkat ettik; dizilerin bir çoğunda gayrı meşru çocuk konusu var. Başkasından olmuş çocuklar, dizilerin ya erkek ya da kadın kahramanları oluyor. Sizce Türkiye'de kaç kişi bu tarz bir olaya olumlu yaklaşır, kaçı başkasının çocuğunu kendi çocuğu gibi kabullenir? Bence bu kurgular sayesinde gayrı meşru ilişkileri meşru hale getirmeye ve insanları bu konuda daha eğilimli yapmaya çalışıyorlar. Sizin de bu konuda daha duyarlı davranmanızı istiyorum.''
-''Bu program başlamadan önce, ekranda 'aile izleyebilir' akıllı işareti yayımlandı. Yayımlanan magazin programı nasıl bir aile ortamına hitap eder, bunu anlamış değilim. Kim kiminle ne yapmış, kimler aşk yaşamış... Bu tarz haberler, aile ortamında izlenebilecek programlar değil. Akıllı işaretlerin de ekranda 3 saniye kalması anlamsız. Program boyunca, hatta reklam arasında dahi ekranda kalmasını istiyorum.''

''TELEFON NUMARAM VERİLMİŞ''-

-''Sohbet hattı adı altında verilen numaraların arasında, hiç bir alakam olmadığı halde telefon numaramı vermişler. İki gündür ciddi anlamda rahatsız ediliyorum. Kanalın telefonlarına hiç bir şekilde ulaşamıyorum. Son derece mağdur durumdayım. Acilen kanalın uyarılmasını talep ediyorum.''
-''Bu programın yayından kaldırılmasını istiyorum. İnsanlar hakkında görüntüler gösterip hakkında konuşmalar yapılıyor. Gençlerimizi olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorum.''
-''Bu programın hiçbir öğreticiliği olmadığı ve insanlara kötü örnek teşkil ettiği için kaldırılmasını istiyorum.''
-''Bu programa nasıl izin verildiğini anlamıyorum. Geçmişte bu tür yayınlara katılan insanlar öldü, bunalıma girdi. Bu durum gençler için iyi bir örnek değil. Bu nedenle, programın yayından kaldırılmasını istiyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious