RTÜK'e ölüm tehditleri yağıyor

  • Giriş : 26.02.2007 / 00:00:00

Kurtlar Vadisi-Terör'ün yayından kalkmasından sonra RTÜK Başkanı Zahit Akman'a ölüm tehditleri yağıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kurtlar Vadisi'nin yayımlayan kanal bunda ısrar etse 1 ay ceza alacaktı, öyle mi?
- Evet. 4. maddeye giriyor.

TRT deyince Başbakan, RTÜK Başkanı olarak size telefon açıp, 'Bu ne biçim yayın' diye herhangi bir televizyon kanalını şikâyet eder mi?
- Bir kere dahi aramadı.

RTÜK'te iktidar-muhalefet dengesi nasıl? Üzerinizde siyasi baskı var mı?
- Yok.

"Kurtlar Vadisi Terör" için de bunu söyleyebilir misiniz?
- Kesinlikle. Sanal olduğu iddia edilen bir dizi yayından bir şekilde kalkıyor, sorumlusu olarak gösterilen RTÜK üyelerine ölüm tehdidi yağdırılıyor.

Onların görevlerini "dizi kahramanları"na yüklemek, "Kurtlar Vadisi" tarzı mücadeleyi sanallıktan gerçekliğe yönlendiriyor, öyle mi? Yeni rol modelleri doğuyor.
- Elbette. Polat Alemdar örneğin. Dizideki yaklaşımı, yöntemleriyle ilgili koskoca bir kitap geldi elime. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi araştırma yapmış ve orada sakıncalar görülüyor. Ben spekülasyona neden olacak bir tartışmaya girmek istemiyorum.
Diziyi savunanlar diyor ki, "Bu bir senaryodur, sanaldır." Hakikaten Türkiye'de yalnız "Kurtlar Vadisi"nde değil, başka birkaç dizide de aynı sorun var: Sanal olaylar gerçekmiş gibi insanlara sunuluyor. Özgürlükler doğru kullanılamadığı zaman bütün toplumun özgürlüklerini kısıtlayan, olumsuz etkileyen birtakım "illegal" yapılaşmaların önü açılmış oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious