RTÜK'e şikayet yağdı

RTÜK'e şikayet yağdı.8539
  • Giriş : 09.10.2007 / 17:11:00
  • Güncelleme : 09.10.2007 / 17:33:18

Şehit haberlerine duyarsız kalan kanallar için RTÜK'e şikayet yağdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

RTÜK, son 2 gün içinde, RTÜK İletişim Merkezine ulaşan toplam 1237 bildirimden 718'inin, şehit olan askerlerle ilgili haberlere rağmen ''yayın akışını değiştirmeyen, eğlence programını yayınlamaya devam eden ve bu haberi alt yazı olarak bile geçmeyen'' yayın kuruluşlarına dönük tepkileri içerdiğini belirttierek, yayın kuruluşlarının toplumun ortak ve hassas değerleri konusunda daha duyarlı olmalarını istedi.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk imzasıyla yayın kuruluşlarına gönderilen yazıda, 2 gün önce herkesi derinden etkileyen bir terör saldırısının yaşandığı ve 13 askerin şehit olduğu, bu olayın ulus çapında büyük bir infial uyandırdığı ve bu duygunun çok geniş bir yelpazede karşılık bulduğu vurgulandı.

Ancak söz konusu olayın yaşandığı gece, bazı yayın kuruluşlarının önceden planlanan programlarını gerçekleştirirken, olayın acısını vatandaşlarla paylaştıklarını ifade etmede başarısız olduklarını belirten Öztürk, şunları kaydetti:

''Nitekim, 7-8 Ekim 2007 tarihlerinde, 2 gün içinde RTÜK İletişim Merkezi, e-mail ve web sitesinden tarafımıza ulaşan toplam 1237 adet bildirimden 718 adeti (yüzde 58) şehit olan askerlerimizle ilgili haberlere rağmen yayın akışını değiştirmeyen, eğlence programını yayınlamaya devam eden ve bu haberi alt yazı olarak bile geçmeyen yayın kuruluşlarına dönük olarak gelen tepkileri ileten bildirimlerdir.

Yayıncılığın aynı zamanda sosyal bir sorumluluk görevi olduğu ve yayınları sadece yasalarla değil aynı zamanda bu sorumluluk bilinci ve etik ilkeler çerçevesinde yürütmenin gerekliliği bizzat yayıncılar tarafından da paylaşılan bir gerçektir. Hal böyle iken, yukarıda da ifade edildiği gibi, yayın kuruluşlarımızın pek azı bu duyarlılığı göstermiş ve diğerlerinin duyarsızlığı TBMM gündemine de taşınmıştır. Benzer olaylar geçmişte de yaşanmış ve toplumun, izleyicilerin ve dinleyicilerin gereksinim, beğeni ve hassasiyetlerine karşı duyarsızlık yine benzer eleştirilere sebep olmuştur.

Yayın kuruluşlarımızın toplumun ortak ve hassas değerleri konusunda daha duyarlı olmalarını rica ediyor, duyarlı yayın kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious