RTÜK'ten, Ergenekon hatırlatması

RTÜK'ten, Ergenekon hatırlatması.11810
  • Giriş : 10.07.2008 / 13:53:00

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ''Ergenekon'' operasyonuyla ilgili mahkeme tarafından konulan yayın yasağını hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, ''Ümraniye'de ele geçirilen bombalarla ilgili yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan Ergenekon terör örgütüne ilişkin 10. Ceza Mahkemesinin 15 Haziran 2007 tarihli kısıtlama (gizlilik) ve İstanbul 9 Nolu Ağır Ceza Mahkemesinin 21 Haziran 2007 tarihli yayın yapma yasağı kararları alındığı'' anımsatıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''22 Ocak 2008 tarihinde de İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sayın Zekeriya Öz'ün, bu kararların yayıncı kuruluşlara yeniden hatırlatılması talebi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla RTÜK'e ulaştırılmıştır. Üst Kurulumuz da 23 Ocak 2008 tarihinde söz konusu kararlar hakkında yayıncı kuruluşlara bilgi vermiştir.

04 Temmuz 2008 tarihinde, operasyona ilişkin gelişmeler nedeniyle yayıncı kuruluş yönetimlerine bir kez daha yayın yasaklarının devam ettiği hatırlatılmıştır.

RTÜK, ilgili mahkeme kararının yayıncılara bildirilmesinden itibaren yayınları dikkatle izlemektedir. Son zamanlarda soruşturma ile ilgili olarak artan yayınların kamu düzeni, kamu güvenliği, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının korunması, soruşturmanın amacından saptırılmaması, soruşturmaya konu kişi ve kurumların yargı kararı kesinleşmeden kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebebiyet verilmemesi amacıyla alınan yayın yapma yasağına uyulması konusunda tüm görsel ve işitsel yayınların incelemelerini ve değerlendirilmelerini titizlikle sürdürmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*