RTÜK'ten, ücretsiz filtre programı

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, çocukları internetin zararlarından korumak için bir filtreleme programını resmi web sitesine yerleştirerek kullanıma sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Programın yüklenmesi sürecinde, pratik yükleme bilgileri de veriliyor.

RTÜK, internet kullanımını çocuklar için bir tehlike olmaktan çıkarmak, çocuklara güvenli internet imkanı sunulmasında anne ve babalara destek olmak amacıyla kurumsal web sitesine filtreleme programı yerleştirdi. İnternet ortamında çocuklarının güvenliğini sağlamak isteyen anne ve babalar, www.rtuk.org.tr adresindeki RTÜK web sitesinde yer alan "Çocuklarımız İçin İnternet Güvenliği" bölümüne yerleştirilmiş olan filtreleme programını, herhangi bir ücret ödemeksizin evlerindeki bilgisayarlara kolayca indirebilecekler.

Microsoft Türkiye yetkilileri ile yapılan görüşme sonucunda hizmete sunulan filtreleme programının, anne - babalar tarafından kolayca indirilebilmesi için programın yüklenmesi sürecinde, pratik yükleme bilgileri de veriliyor. Uluslararası bir ağ olan internetle ilgili hukuki problemlerin çözümü konusunda çeşitli ülkeler veya AB gibi birlik ülkeleri ortak çareler arıyorlar. Türkiye dışındaki bazı ülkelerde zararlı içerik taşıyan sitelerin girişlerinde yaş uyarısı yayınlanması zorunluluğu bulunmasına karşılık, en etkili önlemin çocukların kullandıkları bilgisayara filtreleme programı yerleştirmek olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar ise uzun vadede ebeveynlerin bilinçlendirilmesinin ve bilinçli anne-babaların teknik imkânları da kullanarak çocuklarını zararlı internet içeriğinden nasıl koruyabilecekleri konusunda eğitmelerinin sağlanmasını öneriyorlar. Bununla birlikte filtreleme araçlarının küçük yaştaki çocuklar için ebeveyn gözetimine ek olarak kullanılabileceğine, ancak ebeveyn gözetiminin yerini almaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Filtrelerin ve engelleyicilerin kusursuz olmadığının ve uygunsuz içeriği engellemede zaman zaman başarısız olabileceğinin göz önünde bulundurulması vurgulanıyor. Çocuklar küçükken filtrelerin kullanışlı olabildiği, ancak yaşları ilerledikçe internet ortamında güvenli ve sorumlu davranmayı öğrenmeleri gerektiği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious