RTÜK'ten Akman'la ilgili son karar

RTÜK'ten Akman'la ilgili son karar.11810
  • Giriş : 10.06.2009 / 20:34:00
  • Güncelleme : 10.06.2009 / 21:57:22

CHP'li üyelerin görevden el çektirme talebine yönelik dilekçeleri ele alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

RTÜK Başkanvekili Abdülvahap Darendeli, üyelerle yapılan görüşmede alınan kararı açıkladı. Darendeli, toplantıda, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın görevlerinden düşürülmesine gerekçe olacak bir durum olmadığına oy çokluğuyla karar verildiğini açıkladı. Kararın 3'e karşı 5 oyla alındığı ifade edildi.

RTÜK Başkanvekili Daranedeli, reklamlarla ilgili şikayetleri değerlendirdiklerini ve tüm kurumlara yönelik hiçbir ayrım yapmadan karar aldıklarını söyledi. Reklam uygulamalarındaki yayın ihlali ile ilgili şikayetleri ilk kez olumlu bir yaklaşımla hiçbir ayrım yapmadan yayıncı kuruluşlar lehine karar verdik.

Kanunilik ilkesi doğrultusunda bugün ele aldık. Sayın Zahit Akman 3984 sayılı kanunun 9. maddesi son fıkrası gereğince görevden el çektirilmesi gerekecek dilekçeyi görüştük. Bu dilekçe ile ilgili 19 Eylül'de gündeme gelmişti, dilekçe sahibi yine aynı arkadaşlardı. Üst Kurul olarak kanunilik esası üzerine çalışmamıza bağlı kalarak bu dilekçenin işleme koyulup koyulmayacağını oyladık. Dilekçeyi oy birliği ile gündeme aldık. Başkan kendi isteği ile toplantılara katılmadı. Yaptığımız toplantıyı noktalandırdık. Dilekçelerinde yeni bilgi ve belgeler getirdiklerini savunmuşlardı. Zahit Akman'ının özel radyo ve televizyonlarda görevde olmasından dolayı görevden el çektirilmesi gerektiği Hayat Yapı ve Rehber Aş'de hala görevde olduğunu dile getirdiler.

Yapılan görüşme sonrasında dilekçe 3'e karşı 5 oyla reddedildi.

CHP'li üye Zahit Akman'ın 14 Temmuz'da başkanlık görevinin süresinin bittiğini, 2012 yılına kadar üyeliğinin devam edeceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*