RTÜK'ten 'Alkol yasağı' haberlerine cevap

RTÜK'ten 'Alkol yasağı' haberlerine cevap.8539
  • Giriş : 23.01.2008 / 22:49:00

RTÜK'ten 'Alkol yasağı' haberlerine cevap: "Alkol kullanımı değil, alkolü 'özendiren' yayınlar yasak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bir gazetede alkol, içki ve uyuşturucu kullanımını özendirici yayınların yasaklanmasının 'alkollü içki yasağı' şeklinde yorumlanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Kurul, yasağın sadece 'özendirici' yayınları kapsadığını açıkladı.

RTÜK açıklamasına göre, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'nda, alkol kullanımını 'özendiren' yayın yapılmamasının öngörüldüğü kaydedilerek, söz konusu hükmün yasaklayıcı bir nitelik taşımadığı kaydedildi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararları nedeniyle 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'da önemli boşluklar oluştuğu, kurulun mevzuat boşluklarının bir an önce giderilmesi ve yayıncılık mevzuatının Avrupa ve dünya normlarına uygun hale getirilmesi için gerekli çalışmaları yaptığı bildirildi.

Taslağın son şeklinin verilmesi için ilgili resmi kurumların görüşleri alınmak üzere, çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderildiği, geri bildirimler doğrultusunda taslakla ilgili çalışmaların devam ettiği ifade edildi. Taslak hazırlanmasında Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası metinlere ve öncelikle Avrupa Konseyi belgelerine uygun hükümlere yer verilmesine özen gösterildiği belirtilen açıklamada, Anayasa'da sınırları belirlenmiş toplum yararı ve halkın ihtiyaç ve beklentilerinin göz önünde bulundurulduğu belirtildi. Söz konusu gazetenin haberinde belirtildiği gibi taslakta alkol, tütün ürünleri ve uyuşturucu madde kullanımını özendirici türde yayın yapılmamasına ilişkin bir yayın ilkesine yer verildiğine dikkat çekildi. RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamanın devamı şöyle:

''Ancak bu ilke, sözü edilen gazete haberinde belirtildiği şekliyle bir alkollü içki yasağı uygulaması anlamına gelmemekte, yalnızca, alkol kullanımını 'özendirici' yayın yapılmamasını öngörmektedir. Benzer bir düzenleme halen yürürlükte olan Radyo ve Televizyon Yayınlarının Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelikle de hüküm altına alınmıştır ve bugünkü mevcut uygulama bu hüküm doğrultusunda yapılmaktadır. Bunun yanı sıra sigara, alkol, uyuşturucu kullanımını ve kötü dil kullanımını özendiren yayınlara karşı izleyicinin önceden bilgilendirilmesi amacıyla, 23 Nisan 2006 tarihinde hayata geçirilmiş olan Akıllı İşaretler Uyarıcı Sembol Sistemi içerisinde de olumsuz davranışlar adı altında bir sembole yer verilmiştir. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezleri ve Bilimsel Danışma Kurulu Akademisyenlerince 'madde ve madde kullanımında görsel-işitsel medyanın rolü' konulu bir çalışma da yapılarak, yayınların madde kullanımını özendirici etkileri konusunda izleyicinin bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.''

İzleyicilerin de sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımını özendiren yayınlarla ilgili duyarlılıklarının, RTÜK iletişim merkezine yaptıkları başvurulardaki artıştan anlaşıldığı bildirildi. 2007 yılında yalnızca yerli dizilerle ilgili yapılan şikayetlerin yüzde 47'sinin konusunun alkol ve sigara kullanımını özendiren sahnelerin gösterilmesi olduğu ortaya kondu.

Alkollü içki, tütün ve uyuşturucuyla ilgili taslaktaki hükmün; yasaklayıcı bir nitelik taşımadığı, yalnızca özendirici yayınları hedef aldığı yinelenerek, bir yayının özendirici olup olmadığı konusunda Üst Kurul'ca karar verilirken araştırmalar, uzman görüşleri, mahkeme kararları ve bilirkişi raporlarının dikkate alındığına dikkat çekildi. Açıklama, tasarı taslağında haberlerde belirtilen şekilde bir ''yayın yapmama cezası'' öngörmediği ifadesiyle son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious