RTÜK'ten Arena'ya gizli kamera cezası

RTÜK'ten Arena'ya gizli kamera cezası.15374
  • Giriş : 06.02.2008 / 10:40:00

RTÜK, TMSF'nin çektirdiği gizli kamera görüntülerinin yayınlandığı Arena programına uyarı cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) gizli kamera görüntülerini yayınlayan Arena programına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan(RTÜK)uyarı geldi. TMSF, el koyduğu batık bankaya ait şirketlerden birine atadığı yöneticinin, rüşvet aldığını yine kendi gizli kamerasıyla ortaya çıkardı. TMSF'nin bu gizli kamera görüntülerini yayınlayan Arena ise uyarı cezası aldı.

Bir hastanede çalışan türbanlı personelin gizli kamerayla tespit edilmiş görüntülerini ana haber bülteninde yayınlayan Show TV'ye ceza veren RTÜK, TMSF'nin çektirdiği gizli kamera görüntülerini Arena programında yayınlayan Kanal D'yi de uyardı. RTÜK'ün Kanal D'ye uyarı cezası vermesine neden olan, 19 Kasım 2007'de yayınlanan Arena programında, el konulan batık bankaya ait şirketlerden birisine TMSF tarafından yönetici olarak atanan bir kişinin rüşvet alırken, yine TMSF tarafından gizli kamerayla çekilmiş görüntülerinin yayınlanması oldu.

-TMSF'NİN GİZLİ KAMERA KAYDI KANAL D'NİN BAŞINI YAKTI-

TMSF'nin gizli kamera kullanarak söz konusu kişiyi rüşvet alırken yakaladığı ve memuriyetine son verdiğinin anlatıldığı haberde, 'Bu operasyon TMSF'nin bankaları hortumlayanların olduğu kadar, kendi bünyesine sızan çürük elmaların da korkulu rüyası olduğunu gösteriyor' denilerek, para alışverişini ortaya koyan gizli kamera görüntülerine yer verildi. Görüntülerin ardından, 'Gizli kamera kaydını, hortumcuların korkulu rüyası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, kendi içindeki çürük elmayı ortaya çıkartmak amacıyla yaptırıyor' yorumu da yapıldı. TMSF görevlisi ile parayı aldığı kişi arasındaki konuşmaların da yine gizli kamera çekimi ile ekrana getirilmesinin ardından harekete geçen RTÜK, TMSF'nin gizli kamera görüntülerinin yayınlandığı Arena programına, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen 'hukukun üstünlüğü' kriterine aykırı bularak uyarı cezası verilmesini kararlaştırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious