RTÜK'ten ATV'ye kötü haber!

RTÜK'ten ATV'ye kötü haber!.17027
  • Giriş : 30.06.2009 / 21:50:00

RTÜK 'Bir Şarkısın Sen'' programına ilişkin hazırlanan raporu gündemine aldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir televizyon kanalında yayınlanan ''Bir şarkısın sen'' programının, ''gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmaması'' ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle hazırlanan raporun RTÜK'ün gündeminde yer aldığını bildirdi.

CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur'un yazılı soru önergesini, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın bilgi notuyla yanıtlayan Arınç, RTÜK'ün programları, yayınlandıktan sonra Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun hükümlerine uygunluk açısından denetlediğini, programlara yayından önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisinin bulunmadığını ifade etti.

Bülent Arınç, yayınların kurul uzmanlarınca titizlikle takip edildiğini ve yasa hükümlerine aykırı yayınlar için rapor düzenlendiğini belirterek, ''Bu raporlar ve yayın kopyaları Üst Kurulca değerlendirilerek, gerektiğinde ilgili yasa hükümlerine göre kuruluşlara sırasıyla uyarı/özür dileme, program durdurma, para cezası ve geçici yayın durdurma cezası şeklinde müeyyideler, hukuki sürecin tamamlanması ile uygulanmaktadır'' dedi.

''Bir Şarkısın Sen'' isimli programın da bu prosedür çerçevesinde uzmanlarca dikkatle izlendiğine dikkati çeken Arınç, sözkonusu yasanın yayın ilkelerini düzenleyen 4. maddesinde yer alan, ''Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmaması'' ilkesine aykırı olduğu düşüncesiyle düzenlenen değerlendirme raporunun RTÜK'ün gündeminde yer aldığını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Kurulun, denetleme görevinin yanı sıra, düzenleme yetkisi çerçevesinde, çocuklara ve gençlere kötü örnek olacak, onların fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebilecek yayınlara yönelik toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yaptığını da işaret etti.

-MEDYA OKURYAZARLIĞI PROJESİ-

''Akıllı İşaretler'' simge sisteminin çocukların zararlı yayınlardan korunması amacıyla geliştirilen bir çalışma olduğunu ifade eden Bülent Arınç, şunları kaydetti:

''Çocuklarımızla ilgili bir diğer çalışma, özellikle çocuklarımız üzerinde etkili olan 'televizyon dünyasını gerçek dünya olarak algılayabilme' olumsuzluğunun giderilmesine yönelik olarak, Kurulumuz ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu işbirliğiyle gerçekleştirilen ve 2008-2009 öğretim yılında tüm ilköğretim okulları müfredatına konulan Medya Okuryazarlığı Projesidir.

Bir diğer çalışma ise İlköğretim Çağındaki Çocukların Televizyon İzleme Alışkanlıkları Araştırması olup, araştırmanın sonuçları kamuoyunun dikkatine sunulmuştur.

Üst Kurul, çocuklarımıza ve gençlerimize kötü örnek olacak, onların fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebilecek yayınlara yönelik toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla üniversitelerimiz ile de çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Bu çalışmalardan biri de Hacettepe Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AD Klinik Psikoloğu, Prof. Dr. Ferhunde Öktem tarafından hem çocuklara hem de ebeveynlere yazılmış mektuplardır.

Ayrıca, RTÜK ile Televizyon Yayıncıları Derneğinin, ulusal televizyon kanallarında başlattıkları 'izleyici temsilciliği' uygulaması ile televizyon kanallarında özdenetim kurulması amaçlanmaktadır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*