RTÜK'ten bir programa yakın takip

RTÜK'ten bir programa yakın takip.15374
  • Giriş : 30.06.2009 / 14:44:00

Bülent Arınç, ''Bir Şarkısın Sen'' isimli programın da bu prosedür çerçevesinde uzmanlarca dikkatle izlendiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir televizyon kanalında yayınlanan ''Bir şarkısın sen'' programının, ''gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmaması'' ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle hazırlanan raporun RTÜK'ün gündeminde yer aldığını bildirdi.

CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur'un yazılı soru önergesini, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın bilgi notuyla yanıtlayan Arınç, RTÜK'ün programları, yayınlandıktan sonra Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun hükümlerine uygunluk açısından denetlediğini, programlara yayından önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisinin bulunmadığını ifade etti.

Bülent Arınç, yayınların kurul uzmanlarınca titizlikle takip edildiğini ve yasa hükümlerine aykırı yayınlar için rapor düzenlendiğini belirterek, ''Bu raporlar ve yayın kopyaları Üst Kurulca değerlendirilerek, gerektiğinde ilgili yasa hükümlerine göre kuruluşlara sırasıyla uyarı/özür dileme, program durdurma, para cezası ve geçici yayın durdurma cezası şeklinde müeyyideler, hukuki sürecin tamamlanması ile uygulanmaktadır'' dedi.

''Bir Şarkısın Sen'' isimli programın da bu prosedür çerçevesinde uzmanlarca dikkatle izlendiğine dikkati çeken Arınç, sözkonusu yasanın yayın ilkelerini düzenleyen 4. maddesinde yer alan, ''Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmaması'' ilkesine aykırı olduğu düşüncesiyle düzenlenen değerlendirme raporunun RTÜK'ün gündeminde yer aldığını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Kurulun, denetleme görevinin yanı sıra, düzenleme yetkisi çerçevesinde, çocuklara ve gençlere kötü örnek olacak, onların fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebilecek yayınlara yönelik toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yaptığını da işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*