RTÜK'ten boykot çağrısı

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), radyo ve televizyon kuruluşlarına Fransız kaynaklı medya ürünlerini yayınlamamalarını tavsiye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk televizyon ve radyo yayınlarının yüzde 10'ununu Fransız film, dizi ve müzikleri oluşturuyor. RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, kurulun önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda, yayın kuruluşlarına "Fransız kaynaklı medya ürünlerini yayınlamama tavsiyesinde bulunma" kararı aldığı bildirildi. Bu kararın Fransa Ulusal Meclisi'nin Ermeni soykırımı ile ilgili kabul ettiği yasaya tepki olarak alındığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: "Türk halkının tarihine karşı yapılmış büyük bir haksızlık olan ve Türk-Fransız dostluğunu bozma niteliği taşıyan, sözde Ermeni soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa önerisi gündemden tamamen çıkarılıncaya kadar, Türkiye'de yayın yapmakta olan radyo ve televizyon kuruluşlarına Fransız kaynaklı medya ürünlerini yayınlamamalarının tavsiye edilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir."

Bu arada RTÜK Fransa'da Ermeni soykırımı yasa tasarısının mayıs ayında görüşüldüğü dönemde de Fransa Görsel İşitsel Yüksek Konseyi'ne bir çağrıda bulunmuştu. Konsey Başkanı Dominique Baudis'e hitaben yazılan yazıda, "Ermeni Yasası'nın engellenmesinde katkılarınızı bekliyoruz." ifadeleri kullanılmıştı. Mektupta, yasanın Meclis'ten geçmesi halinde, Türk yayıncılarının Fransız yayın ürünlerinin kullanmayabileceği vurgulanmıştı. Ancak Dominique Baudis RTÜK'e yazdığı cevabi yazıda, Konsey'in, siyasilerin kararını etkileme gibi bir çaba içerisine girmeyeceğini ifade ettiği ortaya çıktı. Baudis cevabında, yasa ile ilgili yapacakları herhangi bir uyarının Fransız siyasilerini yönlendirmek ve etkilemek anlamına geleceğini belirterek, böyle bir davranışın mümkün olmayacağını dile getirmiş. Baudis ayrıca mektubunda; "Bizim Meclis'i yönlendirmemizi mi bekliyorsunuz?" ifadelerini de RTÜK'e yazdığı yazıda kullanmış. RTÜK, Ermeni soykırımı ile ilgili tasarının geçmesinin ardından bu sefer Fransa'ya mektup göndermedi. Aslıhan Aydın, Ankara

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious