RTÜK'ten reklam uyarısı

RTÜK'ten reklam uyarısı.15374
  • Giriş : 27.05.2008 / 17:43:00

Bir peynir firmasının son reklam kampanyasına gelen şikayetler üzerine RTÜK televizyonların izleyici temsilcilerini uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir peynir firmasının son reklam kampanyasında bir çocuğun ağızından argo kelimelerin slogan yapılması seyircilerin tepkisini çekti. RTÜK 444 1 178 izleyici hattına şikayetlerini birdiren izleyiciler çocuklara yönelik reklamın yayından kalklasını istedi .

Şikayetlerin çokluğu üzerine harekete geçen RTÜK yetkilileri televizyonların izleyici temsilcilerini reklem konusunda uyardı.

İşte RTÜK'ün uyarısı:

Son günlerde bazı yayın kuruluşlarında ........ peynirlerinin, küçük bir çocuk kullanılarak ve oldukça argo bir kelime ile reklamı yayınlanmaktadır. Reklam, aynı zamanda bir yayın türüdür ve reklamla ilgili düzenlemeler yanında 3984 sayılı Yasadaki ilkelere de uygun olmalıdır. Söz konusu reklam, Yasanın hem “h” maddesinde belirtilen “Türkçenin; özellikleri ve kuralları bozulmadan konuşma dili olarak kullanılması; millî birlik ve bütünlüğün temel unsurlarından biri olarak çağdaş kültür, eğitim ve bilim dili halinde gelişmesinin sağlanması.” hükmüne hem de “z” maddesinde belirtilen “Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlakî gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmaması.” hükmüne aykırılık teşkil etmektedir. Sizlerle yapılan toplantılarda bu tür uyarıların tarafınızca olumlu karşılanacağı ifade edildiğinden, söz konusu reklamın mevcut haliyle yayınlanmasının kuruluşları müeyyide ile karşı karşıya bırakacağı hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica eder, bugün öğleden sonra hala devam eden ilgili reklamla ilgili gereğinin yapılacağı hususunu da bilgilerinize sunar, duyarlılığınız için teşekkür ederim.


Nurullah ÖZTÜRK
Üst Kurul Başkanı İzleme ve değerlendirme Dairesi Başkanı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious